Dąb czerwony

Dąb czerwony

Nazwa łacińska: Quercus rubra

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Klad                       –              rośliny naczyniowe, rośliny nasienne

Klasa                     –              okrytonasienne

Klad                       –              klad różowych

Rząd                      –              bukowce

Rodzina               –              bukowate

Rodzaj                  –              dąb

Gatunek              –              dąb czerwony

Dąb czerwony - Quercus rubraDąb czerwony - Quercus rubra2

Występowanie: Dąb czerwony pochodzi ze wschodniej części Ameryki Północnej, gdzie jest najczęściej spotykanym gatunkiem dębu. Do Polski został sprowadzony w XIX wieku, od tego czasu samorzutnie rozprzestrzenił się na terenach nizinnych oraz niżej położonych obszarach górskich.

Opis ogólny: Dąb czerwony jest dużym drzewem, dorasta do 25m wysokości. Młode drzewa rosną bardzo szybko, później wzrost znacznie zwalnia.

Zastosowanie: Jest to roślina ozdobna, często sadzona w parkach i ogrodach. Drewno dębu czerwonego wykorzystywane jest jako drewno budowlane, w przemyśle drzewnym, do produkcji podłóg, mebli, boazerii a także do wyrobu trumien.

Cechy morficzne: Gałązki dębu czerwonego są ciemnoczerwone lub brązowo-oliwkowe, cienkie i błyszczące. Kora ma barwę ciemnoszarą, u młodych drzew jest gładka, u starszych zaczyna pękać. Dość nisko nad ziemią występują u tego gatunku grube konary. Liście są duże, o długości 25cm i szerokości 15cm. Mają kolor ciemnozielony na wierzchu, jasnozielony od spodu a jesienią przebarwiają się na kolor jaskrawoczerwony. Dąb czerwony kwitnie pod koniec maja. Wytwarza kwiaty męskie i żeńskie. Jest rośliną wiatropylną. Wytwarza owoce w postaci żołędzi.

Drewno:  Jest twarde i ciężkie, średnio wytrzymałe i sprężyste.

Dodaj komentarz