Miłorząb dwuklapowy

Miłorząb dwuklapowy

Nazwa łacińska: Ginkgo biloba

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Podkrólestwo   –              naczyniowe

Nadgromada     –              nasienne

Gromada            –              nagonasienne

Klasa                     –              miłorzębowe

Rząd                      –              miłorzębowce

Rodzina               –              miłorzębowate

Rodzaj                  –              miłorząb

Gatunek              –              miłorząb dwuklapowy

Miłorząb dwuklapowy - Ginkgo bilobaMiłorząb dwuklapowy - Ginkgo biloba

Występowanie: Miłorząb dwuklapowy pochodzi z Chin. Tylko we wschodnich Chinach występuje dziś naturalnie. W XI wieku został rozpowszechniony w prowincjach Chin i Japonii. Do Europy został sprowadzony w XVIII wieku. Pierwszy okaz w Polsce został posadzony w latach 1723-1728 w ogrodach przy Pałacu w Łańcucie.

Opis ogólny: Jest to jedyny żyjący dziś gatunek drzewa nagozalążkowego. Niestety, w chwili obecnej jest zagrożony na stanowiskach naturalnych. W swojej ojczyźnie, w Chinach, może dorosnąć nawet do 30-40 metrów. W Europie osiąga przeciętnie 28m. Pierwszy raz miłorząb kwitnie po 40 latach uprawy z nasion. Jest to roślina światłolubna, zamiera na stanowiskach cienistych. Jest odporny na mróz, suszę, choroby i szkodniki. Nadaje się na bonsai i świetnie znosi cięcie.

Zastosowanie: Miłorząb dwuklapowy to roślina ozdobna, sadzona w parkach i ogrodach. Poza tym miłorząb jest uznaną rośliną leczniczą. Opóźnia starzenie, szczególnie w układzie krwionośnym i nerwowym. Pomaga w chorobie wieńcowej serca, utracie pamięci, zawrotach głowy, demencji. Produkuje się zatem z niego leki na poprawę pamięci, spowalniające procesy starzenia się, wzmacniające, a także kosmetyki zapobiegające zmarszczkom i cellulitowi. W Chinach miłorząb dwuklapowy jest drzewem świętym, a także jest uprawiany jako drzewo owocowe.

Cechy morficzne: Miłorząb dwuklapowy ma głęboki, palowy system korzeniowy. Szarobrunatna kora pęka u starszych drzew. Wytwarza dwa rodzaje gałęzi – krótkopędy i długopędy. Liście miłorzębu mają kształt szerokowachlarzowaty. Są twarde, zielone, a jesienią zmieniają barwę na żółta. Jest to roślina dwupienna, tworzy kwiaty męskie i żeńskie. Liczba kwiatów jest zazwyczaj parzysta. Nasiona miłorzębu są żółte, przypominają wyglądem śliwkę. Prażone nasiona miłorzębu są jadalne.

Drewno: Jest zróżnicowane na biel i twardziel. Biel ma barwę jasnobrązową, a twardziel czerwonożółtą. Ma jedwabisty połysk, jest zwarte, lekkie i miękkie. Oprócz tego jest odporne na gnicie i działanie ognia. Jest bardzo cenione w rzeźbiarstwie, produkcji mebli oraz pojemników, w których przechowuje się japońską wódkę.

Dodaj komentarz