Olsza czarna

Olsza czarna

Nazwa łacińska: Alnus glutinosa

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Gromada            –              okrytonasienne

Klad                       –              rośliny naczyniowe, rośliny nasienne

Rząd                      –              bukowce

Rodzina               –              brzozowate

Rodzaj                  –              olsza

Gatunek              –              olsza czarna

Olsza czarna - Alnus glutinosaOlsza czarna - Alnus glutinosa

Występowanie: Olsza czarna jest popularna w całej Europie, w niektórych regionach Azji oraz w północno-zachodniej Afryce.

Opis ogólny: Drzewo olszy czarnej osiąga 40m wysokości. Ma rozłożystą koronę i tworzy odrosty z odciętych pni. Jest to gatunek szybkorosnący, żyjący około 120 lat. Olsza czarna to roślina wiatropylna, owocuje po raz pierwszy po 20-30 latach od posadzenia. Roślina ta lubi światło, miejsca wilgotne takie, jak brzegi rzek, rowów melioracyjnych, stawów czy bagien. Okazy rosnące w trudnych warunkach, na terenach suchych, przybierają formę krzewu. Olsza czarna tworzy czyste lub mieszane drzewostany.

Zastosowanie: Oprócz szerokiego zastosowania drewna olszy czarnej, jej kora jest również używana do produkcji garbników. Czasem olsza czarna pojawia się jako składnik zadrzewień krajobrazowych. Właściciele ogródków warzywnych chętnie wykorzystują gałązki olszy do odstraszania szkodnika turkucia podjadka.

Cechy morficzne: Kora olszy czarnej ma barwę ciemnoszarą, prawie czarną. Jest popękana. Dolne konary wznoszą się do góry, a górne poziomo odstają od pnia głównego. Pąki mają kształt owalny, są brunatne i lepkie. Liście mają długość 4-10cm i 3-7cm szerokości, są odwrotnie jajowate. W wierzchu są błyszczące, a spód pokryty jest włoskami. Młode liście bywają lepkie. Olsza czarna wytwarza kwiaty już przed zimą. Zebrane są w kotki, które w zimie mają kolor czerwonawy, a podczas kwitnienia – zielonkawy. Występują kotki męskie, które tworzą duże ilości pyłku, oraz kotki żeńskie, które wyglądem przypominają małe szyszki. Owoc olszy czarnej to mały, brunatny orzeszek skrzydlak.

Drewno: Drewno olszy czarnej nie jest zróżnicowane na biel i twardziel. Jest lekkie, miękkie i łupliwe. Nie szkodzi mu woda, jednak podczas wysychania paczy się. Po przecięciu drewno olszy ma barwę żółtawobiałą, ale pod wpływem powietrza zmienia kolor na pomarańczowo-czerwony. Jest wykorzystywane w meblarstwie i budownictwie. Jest także dobrym materiałem opałowym, wędzarniczym, a także jest używane do produkcji węgla drzewnego.

Dodaj komentarz