Orzech włoski

Orzech włoski

Nazwa łacińska: Junglas regia

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Klad                       –              rośliny naczyniowe, rośliny nasienne

Klasa                     –              okrytonasienne

Klad                       –              klad różowych

Rząd                      –              bukowce

Rodzina               –              orzechowate

Rodzaj                  –              orzech

Gatunek              –              orzech włoski

Orzech włoski - Junglas regiaOrzech włoski - Junglas regia

Występowanie: Orzech włoski występuje w stanie dzikim na Bałkanach, w Europie południowo-wschodniej, w Azji i Himalajach, oraz na terenie północnej Birmy i w Chinach. W Polsce występuje wyłącznie jako roślina uprawna.

Opis ogólny: Orzech włoski to duże drzewo liściaste. Osiąga wysokość 25-35m i może mieć nawet 2m średnicy pnia. Jest to roślina światłolubna, długowieczna, żyje około 500 lat. Bardziej długowieczne są orzechy rozmnażane z własnych korzeni niż drzewa szczepione.

Zastosowanie: Orzech włoski to roślina uprawna. Daje orzechy, które służyć mogą zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i do produkcji oleju orzechowego. Jest to również roślina lecznicza. Liście, łupiny, kora i owoce orzecha włoskiego to cenny surowiec zielarski o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym, a także przeciwbiegunkowym i przeciwkrwotocznym. Napar z kory orzecha włoskiego działa łagodnie przeczyszczająco, a owoce zalecane są w diecie przeciwmiażdżycowej. Orzech włoski wykorzystywany jest również w kosmetyce – odwar z liści rośliny zmniejsza potliwość rąk i nóg, a sok z liści i zielonych owoców służy jako barwnik do włosów. Nalewka orzechowa, produkowana z orzechów włoskich, jest niezwykle smakowita i oryginalna w smaku.

Cechy morficzne: Kora orzecha włoskiego jest gładka, srebrzystoszara, pokrywają ją wyraźne bruzdy. Wytwarza duże liście, długości 25-40cm, złożone z 5-9 listków. Liście rozwijają się dość późno, wraz z kwiatami, na przełomie kwietnia i maja. Kwiaty męskie mają postać zwisających kotków, a kwiaty żeńskie zgrupowane są po 2 do 5 na krótkopędach. Owoce orzecha włoskiego są kuliste lub lekko owalne. Warstwa zewnętrzna to mięsista, zielona okrywa, która opada w okresie jesiennym. Wewnątrz znajduje się zdrewniała skorupa, a pod nią jądro, czyli jadalna część owocu. Owoce te popularnie nazywane są orzechami.

Drewno: Ma kremowy biel i ciemnobrązowoczerwoną, a nawet czekoladową twardziel. Jest twarde, gęste i bardzo trwałe. Drewno orzecha włoskiego jest cennym materiałem w meblarstwie oraz produkcji drewnianych elementów broni.

Dodaj komentarz