Cyprys wiecznie zielony

Cyprys wiecznie zielony

Nazwa łacińska: Cupressus sempervirens

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Podkrólestwo   –              naczyniowe

Nadgromada     –              nasienne

Gromada            –              nagonasienne

Klasa                     –              iglaste

Rząd                      –              cupressales

Rodzina               –              cyprysowate

Rodzaj                  –              cyprys

Gatunek              –              cyprys wiecznie zielony

Cyprys wiecznie zielony - Cupressus sempervirensCyprys wiecznie zielony - Cupressus sempervirens

Występowanie: Cyprys wiecznie zielony pochodzi ze wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego. Pierwotnie występował na obszarze Iranu, Cypru, Krety i Azji Mniejszej.

Opis ogólny: Cyprys wiecznie zielony to symbol Europy południowej. Posiada oryginalny, strzelisty pokrój. Preferuje gleby umiarkowanie żyzne, dość kamieniste i płytkie. Lubi ciepło i jest wrażliwy na mróz, ale bardzo dobrze znosi suszę.

Zastosowanie: Cyprys ma zastosowanie jako roślina ozdobna, jest często sadzony w parkach. Cenione jest również wyraźnie słojowane drewno cyprysowe, którego używa się do wyrobu mebli.

Cechy morficzne: Cyprys wiecznie zielony osiąga wysokość 30 metrów. Posiada mocny, głęboki i rozbudowany system korzeniowy. Kora jest może mieć barwę od szarobrązowej do popielatej, jest cienka i raczej gładka. Jej cechą charakterystyczną jest łuszczenie się podłużnymi pasami. Młode pędy cisu są okrągłe, cienkie, jasnozielone, z czasem brązowieją. Cyprys ma liście łuskowate, drobne, które po roztarciu przyjemnie pachną. Igły cyprysu utrzymują się około 3-5 lat. Kwitnie od marca do kwietnia, wytwarzając wiatropylne kwiaty męskie i żeńskie. Cyprys wiecznie zielony jest drzewem nie tworzącym owoców. Tworzy natomiast szyszki, które dojrzewają w drugim roku i uwalniają nasiona.

Drewno: twarde i trwałe, o barwie złocistoróżowej. Posiada przyjemny zapach i jest cennym materiałem używanym do wyrobu mebli.

Dodaj komentarz