Żywotnik zachodni

Żywotnik zachodni

Nazwa łacińska: Thuja occidentalis

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Podkrólestwo   –              naczyniowe

Nadgromada     –              nasienne

Gromada            –              nagonasienne

Podgromada     –              nagonasienne drobnolistne

Klasa                     –              iglaste

Rząd                      –              Cupressales

Rodzina               –              cyprysowate

Rodzaj                  –              żywotnik

Gatunek              –              żywotnik zachodni

Żywotnik zachodni - Thuja occidentalisŻywotnik zachodni - Thuja occidentalis

Występowanie: Żywotnik zachodni pochodzi ze wschodnich obszarów Ameryki Północnej. Jest popularnym drzewem ogrodowym w Europie Środkowej i Południowej.

Opis ogólny: Żywotnik zachodni to roślina wiecznie zielona. Roślina preferuje niziny i doliny rzek, gleby wapienne, klimat chłodny i wilgotny. Jest wytrzymały na niskie temperatury i odporny na duże zanieczyszczenia powietrza.

Zastosowanie: Żywotnik zachodni jest stosowany w homeopatii i fitoterapii. Jego wyciąg jest składnikiem leków na przeziębienie, infekcje górnych dróg oddechowych oraz zakażenia bakteryjne. Olejek eteryczny z żywotnika zachodniego wchodzi w skład preparatów na brodawki. Poza tym żywotnik zachodni jest drzewem ozdobnym, chętnie sadzonym w parkach i na osiedlach.

Cechy morficzne: Żywotnik zachodni ma kolumnową lub cylindryczną koronę. Osiąga wysokość 20m i średnicę pnia 0.4m. Początkowo rośnie szybko, po 15-20 latach prędkość jego wzrostu wyraźnie spada. Ma ciemnobrązową korę, która łuszczy się pasemkami. Gałązki zimą przybierają odcień brunatny. Liście to łuskowate igły o długości 3-5mm. Roślina wytwarza wąskojajowate szyszki, które najpierw są żółtozielone, a potem jasnobrązowe. Mają długość 8-12mm i składają się z 8-10 łusek.

Drewno: Drewno żywotnika zachodniego posiada jasnożółty biel i czerwonobrunatną twardziel. Jest bardzo mocne, lekkie, miękkie i elastyczne, wyjątkowo łatwe w obróbce. Cechuje je charakterystyczny intensywny aromatyczny zapach. Stosowane jest w meblarstwie,  modelarstwie i produkcji opakowań.

 

Dodaj komentarz