Krzewy owocowe

Krzewy owocowe to rośliny uprawne, które spotkać możemy na polach, plantacjach, w ogródkach przydomowych i działkowych. Do krzewów owocowych najczęściej przez właścicieli ogrodów wybieranych należą: agrest, aronia, borówka, jeżyna, jagoda kamczacka, malina, malinojeżyna, porzeczka, winorośl właściwa i żurawina. Najpopularniejszym krzewem owocowym, którego poszukują właściciele ogrodów jest właśnie winorośl, czyli popularne winogrono.

Krzewy owocoweKrzewy owocowe

Najlepiej jest sadzić krzewy owocowe wiosną lub jesienią. Trzeba jednak pamiętać, by nie sadzić ich zbyt gęsto, gdyż niewłaściwie posadzone będą przysłaniać się wzajemnie. Jeśli wybieramy krzewy ze szkółek, są one sprzedawane są w pojemnikach, można je zatem sadzić przez cały okres wzrostu. Rośliny te lubią glebę odchwaszczoną, przekopaną na szerokość dwukrotnie większą od ich bryły korzeniowej. Dobrze jest dodać do niej trochę kompostu i nawozów mineralnych. Tuż przed posadzeniem powinno się przyciąć zbyt długie bądź uszkodzone korzenie. Pamiętajmy, by po posadzeniu ubić ziemię, a wokół rośliny uformować zagłębienie i wypełnić je wodą. Solidnie podlana tuż po posadzeniu roślina lepiej się przyjmie. Jeżeli sadzimy krzewy owocowe jesienią, nie zapomnijmy zabezpieczyć ich przed mrozem kopczykiem ziemi, liśćmi lub gałązkami świerku.

Jeśli chodzi o pielęgnację krzewów owocowych, w pierwszym roku należy je systematycznie podlewać i odchwaszczać. Nie jest konieczne nawożenie. W kolejnych latach krzewy podlewamy jedynie w czasie suszy, a wiosną nawozimy kompostem lub nawozem mineralnym. Najpóźniej w lipcu możemy wykonać ponowne nawożenie. Nie wolno jednak przekroczyć tego terminu, gdyż w drugiej połowie lata rośliny zaczynają szykować się na zimę i nawożenie ich w tym okresie może sprawić, że będą bardziej skłonne do przemarzania.

Dodaj komentarz