Sosna zwyczajna

Sosna zwyczajna

Nazwa łacińska: Pinus sylvestris

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Podkrólestwo   –              naczyniowe

Nadgromada     –              nasienne

Gromada            –              nagonasienne

Klasa                     –              iglaste

Rząd                      –              sosnowce

Rodzina               –              sosnowate

Rodzaj                  –              sosna

Gatunek              –              sosna zwyczajna

Sosna zwyczajna - Pinus sylvestrisSosna zwyczajna - Pinus sylvestris

Występowanie: Sosna zwyczajna występuje naturalnie w Europie Północnej i Środkowej, a także na obszarach Syberii Wschodniej. W Europie jest rośliną występującą powszechnie.

Opis ogólny: Sosna zwyczajna to drzewo wiecznie zielone. Osiąga wysokość około 30m, wyjątkowo 40m. Średnica pnia wynosi średnio 0.5-1.2m. W liściach sosny znajdują się przewody żywiczne. Sosna zwyczajna jest rośliną jednopienną, wiatropylną. Tworzy lasy mieszane oraz czyste bory sosnowe.

Zastosowanie: Sosna zwyczajna to źródło surowca drzewnego, który jest materiałem budulcowym, jest wykorzystywane w meblarstwie, stolarstwie, do pozyskiwania celulozy oraz na opał. Jest również rośliną leczniczą, ma dobroczynny wpływ na organizm ludzki. Młode pędy sosny, igliwie, żywica i drewno to surowiec zielarski o działaniu przeciwbakteryjnym i wykrztuśnym. Sosna zwyczajna jest również ceniona w leśnictwie, gdyż umożliwia szybkie odnowienie drzewostanu po pożarach lasu.

Cechy morficzne: Sosna zwyczajna ma luźną koronę. Rośliny rosnące samotnie są bardziej rozłożyste niż rośliny rosnące w zwartych skupiskach leśnych. Sosny występujące na nizinach mają grubsze konary i bardziej zaokrąglone korony, a sosny z obszarów górskich mają cieńsze konary i stożkowate korony. Kora sosny zwyczajnej jest szarobrązowa i gruba, bruzdowana, łuszczy się płatami. Liście mają formę igieł koloru szarozielonego do niebieskozielonego, o długości 3-7cm. Są sztywne i twarde, zaostrzone. Pozostają na drzewie około 3-6 lat. Roślina wytwarza żółte kwiaty męskie i zielonkawe lub czerwonawe kwiaty żeńskie. Owoce sosny zwyczajnej to szyszki o długości 3-7cm. W ich wnętrzu znajdują się czarne nasiona ze skrzydełkiem. Sosna zwyczajna ma korzeń palowy, który na glebie piaszczystej może nawet osiągnąć głębokość 1,5 – 3m .

Drewno: Drewno sosny zwyczajnej ma szeroki jasnożółty biel i brązowoczerwonawą twardziel. Jest wyraźnie słojowane, bardzo lekkie i miękkie, średnio trwałe. Jest mało elastyczne i trudne do polerowania. Dobrze wchłania impregnaty, idealnie nadaje się na podkłady kolejowe. Przyjemnie pachnie z powodu silnego żywicowania. Znajduje zastosowanie w stolarstwie, przemyśle meblowym i papierniczym oraz w budownictwie.

 

Dodaj komentarz