Świerk pospolity

Świerk pospolity

Nazwa łacińska: Picea abies

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Podkrólestwo   –              naczyniowe

Nadgromada     –              nasienne

Gromada            –              nagonasienne

Klasa                     –              iglaste

Rząd                      –              sosnowce

Rodzina               –              sosnowate

Rodzaj                  –              świerk

Gatunek              –              świerk pospolity

Świerk pospolity - Picea abiesŚwierk pospolity - Picea abies

Występowanie: Świerk pospolity jest jedynym gatunkiem świerka, który występuje naturalnie na terenie Polski. Głównie gatunek ten porasta północno-wschodnie obszary kraju, jego południową część, a także tereny górskie i pogórze. Nie występuje naturalnie na zachodzie i w centrum Polski. Oprócz tego świerk pospolity występuje na północy Europy, od Norwegii do Rosji, w Alpach, Sudetach, Karpatach i na Bałkanach. Zadomowił się również na niektórych terenach Ameryki Północnej.

Opis ogólny: Świerk pospolity osiąga wysokość 40-50m. Bory świerkowe tworzą regiel górny. Świerk pospolity występuje również w tajdze, gdzie tworzy lasy mieszane wraz z brzozą i sosną. Nie jest odporny na przymrozki, susze, upały czy silne wiatry. Preferuje gleby świeże, wilgotne i gliniaste.

Zastosowanie: Świerk pospolity to ważne źródło lekkiego drewna. Uprawiany jest także do wykorzystania jako drzewko bożonarodzeniowe. Jest także rośliną ozdobną, sadzi się świerki w parkach i ogrodach.

Cechy morficzne: Kora tego gatunku drzew jest czerwonobrązowa lub szarobrązowa, u młodych drzew gładka, a u starszych pokryta łuskami. Liście mają formę krótkich igieł o długości 1-3cm. Utrzymują się na gałęziach przez 5-7 lat. Świerk pospolity to drzewo jednopienne, kwitnie wiosną i tworzy czerwonofioletowe, szyszeczkowate kwiaty żeńskie oraz żółte kwiaty męskie w postaci kotków. Roślina wytwarza długie, 10-15cm szyszki. Młode szyszki są zielone, później stają się jasnobrązowe. Opadają w całości. Korzeń świerka pospolitego jest podatny na wywroty, rozległy, ale wyjątkowo płytki.

Drewno: Drewno świerka pospolitego ma przyjemną, jasnożółtawą barwę. Jest miękkie i stanowi idealny materiał do produkcji pudeł rezonansowych instrumentów muzycznych. Poza tym drewno świerka pospolitego jest wykorzystywane w budownictwie i do pozyskiwania celulozy.

Dodaj komentarz