Bukszpan wieczniezielony

Bukszpan wieczniezielony

Nazwa łacińska: Buxus sempervirens

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Klad                       –              rośliny naczyniowe, rośliny nasienne

Klasa                     –              okrytonasienne

Rząd                      –              bukszpanowce

Rodzina               –              bukszpanowate

Rodzaj                  –              bukszpan

Gatunek              –              bukszpan zwyczajny

Bukszpan wieczniezielony - Buxus sempervirensBukszpan wieczniezielony - Buxus sempervirens

Występowanie: Bukszpan wieczniezielony (zwyczajny) jest gatunkiem krzewu, który występuje w Afryce Północnej, Europie Środkowej i Południowej, Azji Mniejszej, na Kaukazie. Na terenie Polski bukszpan sadzi się jako roślinę ozdobną.

Opis ogólny: Bukszpan wieczniezielony jest rośliną łatwą w uprawie, rosnącą dobrze na większości gleb. Odpowiada mu zarówno stanowisko słonecznie, jak i zacienione. Jest odporny na przemarzanie, ale marznie podczas dużych mrozów. Bukszpan można przycinać cały rok, nie szkodzi mu susza. Zazwyczaj roślinę rozmnaża się z ukorzenionych sadzonek.

Zastosowanie: Bukszpan ma zastosowanie jako roślina ozdobna. Jest uprawiany ze względu na swoje gęste, ozdobne, zimozielone liście i ładny pokrój. Świetnie nadaje się na żywopłoty, można z niego formować bryły geometryczne. Drewno bukszpanu jest używane do produkcji mebli i różnorakich przedmiotów ozdobnych.

Cechy morficzne: Liście bukszpanu mają barwę ciemnozieloną, kształt eliptyczny, są gęsto, naprzeciwlegle ustawione na pędach. Roślina wytwarza drobne, żółtawobiałe kwiaty jednopłciowe. Wydaje owoce w postaci torebek. Krzew bukszpanu wieczniezielonego może osiągnąć 3m wysokości.

Drewno: Cechą charakterystyczną drewna bukszpanu jest gęstość większa od gęstości wody. Bukszpan tonie w wodzie. Poza tym jest to drewno bardzo trwałe, często wykorzystuje się je do produkcji instrumentów muzycznych.

 

Dodaj komentarz