Ligustr pospolity

Ligustr pospolity

Nazwa łacińska: Ligustrum vulgare

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Klad                       –              rośliny naczyniowe, Euphyllophyta, rośliny nasienne

Klasa                     –              okrytonasienne

Klad                       –              astrowe

Rząd                      –              jasnotowce

Rodzina               –              oliwkowate

Rodzaj                  –              ligustr

Gatunek              –              ligustr pospolity

Ligustr pospolity - Ligustrum vulgareLigustr pospolity - Ligustrum vulgare

Występowanie: Ligustr pospolity występuje naturalnie w Maroku, zachodniej, środkowej i południowej Europie, zachodniej Azji i na Kaukazie. Poza tym, roślina rozpowszechniła się w wielu częściach świata jako gatunek zawleczony. W Polsce ten gatunek jest rośliną uprawianą pospolicie. W niektórych miejscach Polski, na przykład w okolicach Gdyni, ligustr występuje w formie zdziczałej.

Opis ogólny: Jest to krzew osiągający wysokość 2-3m. W warunkach optymalnych może mieć nawet 5m. Wszystkie rośliny z gatunku ligustrów są trujące. Niskie wymagania glebowe. Ligustry są odporne na zanieczyszczenia środowiska. Odmiany o ozdobnych liściach dość łatwo przemarzają.

Zastosowanie: Ligustr pospolity to roślina ozdobna, służy do formowania żywopłotów. Dobrze znosi cięcie i ulega znacznemu zagęszczeniu po każdym zabiegu cięcia. Kwitnący ligustr dostarcza pszczołom dużo nektaru i pyłku. Miód z ligustru jest jednak dość gorzki.

Cechy morficzne: Ligustr pospolity tworzy ciemnozielone, eliptyczne liście. Mają one około 6cm długości. Opadają na zimę. Kwiaty ligustru pojawiają się w czerwcu i lipcu, są białe i niewielkie, zebrane w gęste wiechy. Po przekwitnięciu roślina wytwarza owoce. Są one czarne, błyszczące i długo utrzymują się na gałęziach.

Drewno: Drewno ligustru jest ciężkie i twarde, a także trudno łupliwe. Niemniej jednak ze względu na krzewiastą postać rośliny, jej drewno w zasadzie nie ma zbyt wielkiego znaczenia użytkowego.

Dodaj komentarz