Dereń jadalny

Dereń jadalny

Nazwa łacińska: Cornus mas

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Klad                       –              rośliny naczyniowe, rośliny nasienne

Klasa                     –              okrytonasienne

Klad                       –              klad astrowych

Rząd                      –              dereniowce

Rodzina               –              dereniowate

Rodzaj                  –              dereń

Gatunek              –              dereń jadalny

Dereń jadalny - Cornus masDereń jadalny - Cornus mas

Występowanie: Dereń jadalny wywodzi się z środkowej i południowo-wschodniej Europy oraz zachodniej Azji. W wielu krajach świata jest rośliną uprawną. W Polsce również uprawia się ten gatunek derenia.

Opis ogólny: Dereń jadalny występuje w formie rozłożystych krzewów lub małych drzew. Osiąga wysokość 3-7m.

Zastosowanie: Ponieważ bardzo wcześnie kwitnie, jest cenną rośliną miododajną. Ponadto, dereń jadalny jest rośliną ozdobną i idealnie sprawdza się do formowania wysokich żywopłotów. Owoce derenia można jeść na surowo. Poza tym są wykorzystywane do robienia nalewek, dżemów, marmolad czy też nadzienia do cukierków. Ma także właściwości antyseptyczne i świetnie sprawdza się jako środek do utrzymania higieny jamy ustnej. W medycynie ludowej wykorzystywano dereń do leczenia cholery (owoce) i biegunek (kwiaty). Najsłynniejszym jednak produktem jest dereniówka, czyli nalewka z derenia. Dawniej wyrabiano ją w dworach szlacheckich,

Cechy morficzne: Liście derenia jadalnego mają kształt eliptyczny, ułożone są naprzeciwlegle. Kwitnie na przełomie lutego i marca. Drobne kwiaty koloru białożółtawego tworzą kuliste baldachy.  Pod koniec lipca pojawiają się pierwsze owoce – podłużne, koloru wiśniowego, o cierpkim smaku.

Drewno: Drewno derenia jest cenne, doskonałe do toczenia, dawniej wyrabiano z niego koła zębate, a także broń – dzidy, łuki, czy też trzonki do narzędzi.

Dodaj komentarz