Złotokap zwyczajny

Złotokap zwyczajny

Nazwa łacińska: Laburnum anagyroides

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Podkrólestwo   –              naczyniowe

Nadgromada     –              nasienne

Gromada            –              okrytonasienne

Klasa                     –              Rosopsida

Rząd                      –              bobowce

Rodzina               –              bobowate

Rodzaj                  –              złotokap

Gatunek              –              złotokap zwyczajny

Złotokap zwyczajny - Laburnum anagyroidesZłotokap zwyczajny - Laburnum anagyroides

Występowanie: Złotokap zwyczajny pochodzi z terenów Europy południowo-wschodniej. Na obszarze Polski nie występuje dziko, ale jest chętnie uprawiany jako roślina ozdobna.

Opis ogólny: Złotokap zwyczajny jest małym drzewem lub wysokim krzewem, najpospolitszym w Europie krzewem trującym. Zawiera alkaloidy, jednak owce, kozy i zające są odporne na zatrucia po spożyciu złotokapu. Najbardziej wrażliwe są zaś konie. Zatrucia zdarzają się także u ludzi. Wystarczy 2-10 nasion złotokapu, by doszło do zgonu. Trujący jest także miód ze zlotokapu.

Zastosowanie: Ze względu na swoje efektownie kwitnące kwiaty złotokap jest popularną rośliną ozdobną. Poza tym jest także rośliną leczniczą. Jego nasiona kiedyś wykorzystywane były jako środek wymiotny i przeczyszczający, a także stosowano je w nerwobólach. Obecnie z nasion pozyskuje się lektyny do oznaczania grup krwi, a cytyzyna jest składnikiem preparatu pomocnego w zwalczaniu uzależnienia od nikotyny.

Cechy morficzne: Osiąga wysokość 7m, ma wzniesione, wyprostowane gałęzie. Liście złotokapu zwyczajnego mają owalny kształt, od spodu pokryte są meszkiem. Pojedyncze listki mają długość 3-8cm. Roślina kwitnie od kwietnia do czerwca, wytwarza motylkowe, żółte kwiaty, o długości 2cm, tworzące grona o długości 20cm. Kwiaty nie pachną. Owoce złotokapu zwyczajnego to strąki o długości 5-6cm. W ich wnętrzu są czarne nasiona.

Drewno: Drewno złotokapu zwyczajnego ma cienki biel i szeroką twardziel. Jest ciężkie, twarde, elastyczne, dobrze się je poleruje. Dawniej wykorzystywano je do wyrobu kusz. Obecnie nie ma dużego znaczenia użytkowego, czasem jest używane do precyzyjnych prac tokarskich.

Dodaj komentarz