Mahonia ostrolistna

Mahonia ostrolistna

Nazwa łacińska: Mahonia aquifolium

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Klad                       –              rośliny naczyniowe, rośliny nasienne

Klasa                     –              okrytonasienne

Rząd                      –              jaskrowce

Rodzina               –              berberysowate

Rodzaj                  –              mahonia

Gatunek              –              mahonia ostrolistna

Mahonia ostrolistna - Mahonia aquifoliumMahonia ostrolistna - Mahonia aquifolium

Występowanie: Krzew mahonii ostrolistnej, zwany także mahonią pospolitą, pochodzi z zachodniej części Ameryki Północnej. Jest to roślina, która zadomowiła się w różnych częściach Europy.

Opis ogólny: Wiecznie zielone krzewy mahonii ostrolistnej dorastają do około 50-150cm. Dobrze rośnie w miejscach zakrzewionych. Preferuje żyzne, nieco wilgotne gleby, ubogie w wapń. Jest symbolem stanu Oregon.

Zastosowanie: Jest to roślina nie tylko ozdobna, ale i lecznicza. Jako surowiec zielarski mahonia pomaga leczyć choroby skóry. Ma również zastosowanie kulinarne – owoce mahonii, jagody, można przerabiać na kompoty i galaretki. Dawniej mahonia ostrolistna używana była jako materiał do barwienia tkanin, jej kwiaty nadawały tkaninie złotożółtą barwę.

Cechy morficzne: Liście mahonii ostrolistnej są twarde, skórzaste. Mają barwę ciemnozieloną na wierzchu, a na spodzie są jasnozielone. Młode liście bywają czerwonawe. Posiadają ciernisto ząbkowane listki. Roślina kwitnie w kwietniu i maju. Kwiaty są złotożółte, zebrane kwiatostany długości 5-8cm. Przy poruszeniu kwiaty zginają się w kierunku szyjki, a następnie powracają do stanu wyjściowego. Owocami mahonii są jagody – na początku zielone, dojrzewając zmieniają barwę na niebieską.

Drewno: Drewno mahonii ostrolistnej ma barwę żółtą. Nie ma znaczenia użytkowego z racji krzewiastej postaci rośliny.

Dodaj komentarz