Bożodrzew gruczołkowaty

Bożodrzew gruczołkowaty

Nazwa łacińska: Ailanthus altissima

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Klad                       –              rośliny naczyniowe, rośliny nasienne

Klasa                     –              okrytonasienne

Klad                       –              klad różowych

Rząd                      –              mydleńcowate

Rodzina               –              biegunecznikowate

Rodzaj                  –              bożodrzew

Bożodrzew gruczołkowaty - Ailanthus altissimaBożodrzew gruczołkowaty - Ailanthus altissima

Występowanie: Roślina pochodzi z Chin. W 1751 roku została sprowadzona do Europy. Powszechnie występuje w Europie i Ameryce Północnej. Jest często uprawiana zwłaszcza w zachodniej części Polski.

Opis ogólny: Drzewo z gatunków inwazyjnych, szkodliwe dla rodzimej roślinności. Zrzuca liście na zimę. Dobrze rośnie w miastach. Często sadzi się bożodrzew w parkach, na skwerach i przy ulicach.

Zastosowanie: Kora młodego bożodrzewu ma zastosowanie jako surowiec zielarski. Ma ona silne właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Używa się jej do leczenia biegunek oraz jako środek wymiotny. Zwalcza pasożyty przewodu pokarmowego, jest skuteczna jako specyfik przeciwgorączkowy, zwalnia akcję serca, pomaga w leczeniu astmy, malarii i czerwonki. Owoce bożodrzewu wykorzystywane są m.in. w leczeniu nieregularnego miesiączkowania. Ponadto bożodrzew jest rośliną ozdobną, jego sok żywiczny stosowany jest do produkcji pokostów, a liście – do hodowli jedwabników.

Cechy morficzne: Bożodrzew należy do drzew dużych, szybko rosnących. Osiąga 30 m wysokości. Kora drzewa ma charakterystyczne pęknięcia. Pędy jednoroczne są grube, delikatnie omszone, żółtawe. Łatwo rozmnaża się bożodrzew z sadzonek korzeniowych. Roślina wytwarza bardzo duże liście, osiągające długość nawet 80 cm. Każdy złożony liść składa się z 15-25 listków o długości około 12cm. Listki są na wierzchu ciemnozielone, pod spodem sinoniebieskie. Żółtawobiałe kwiaty mogą być jednopłciowe i obupłciowe, są zebrane w 30-centymetrowe kwiatostany. Każdy kwiat ma pięciodziałkowy kielich. Bożodrzew wytwarza owoce w postaci wąskich, jasnozielonych  skrzydlaków z orzeszkiem w środku, które w sierpniu przybierają barwę czerwonopurpurową.

Drewno: Jasne i zwarte, wykorzystuje się je w meblarstwie i produkcji papieru.

 

Dodaj komentarz