Grusza pospolita

Grusza pospolita

Nazwa łacińska:               Pyrus communis

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Klad                       –              rośliny naczyniowe, rośliny nasienne

Klasa                     –              okrytonasienne

Klad                       –              klad różowych

Rząd                      –              różowce

Rodzina               –              różowate

Rodzaj                  –              grusza

Gatunek              –              grusza pospolita

Grusza pospolita - Pyrus communisGrusza pospolita - Pyrus communis2

Występowanie: Grusza pospolita występuje w Europie, Azji i Afryce. W Polsce forma dzika gruszy pospolitej spotykana jest na całym niżu i na niżej położonych terenach górskich. W wyniku krzyżowań powstały liczne jej odmiany sadownicze.

Opis ogólny: Grusza pospolita osiąga wysokość 20m, a piramidalną koronę. Może dożyć 300 lat. Dzika forma gruszy pospolitej występuje na polach i miedzach, oraz przy drogach. Można ją czasem spotkać również w lasach i zaroślach. Hodowane odmiany gruszy wymagają głębokich, przepuszczalnych, żyznych gleb. Roślina ta jest jednak narażona na wiele chorób, z których najgroźniejszą jest zaraza ogniowa. Choruje także z powodu parchu grusz, moniliozy i mykoplazmatycznego zamierania grusz.

Zastosowanie: Jest to roślina uprawna, w wyniku krzyżówek otrzymano liczne odmiany sadownicze gruszy pospolitej. Grusza pospolita jest wykorzystywana w sztuce kulinarnej. Gruszki idealnie nadają się do bezpośredniego spożycia, są słodkie, soczyste i bardzo smaczne. W Polsce najczęściej uprawiane są odmiany: Szlachetna, Williamsa, Bokkerta i Faworytka (do bezpośredniego spożycia) oraz Lipcówka, Luksusówka i Paryżanka (na przetwory).

Cechy morficzne: Gałązki gruszy pospolitej są sztywne, lekko łukowate. Młode gałązki maja barwę żółtawozieloną, a starsze są wyraźnie ciemniejsze. Dziko rosnące formy mają liczne mocne ciernie. U hodowanych odmian nie ma cierni. Kora starszych drzew jest popękana, słuszcza się prostokątami, ma barwę szaroczarną. Liście mają długość 2-6cm, są połyskujące, nieco skórzaste, kształtu jajowatego. Młode liście bywają owłosione. Na początku maja, wraz z rozwojem liści, pojawiają się białe kwiaty gruszy pospolitej. Roślina wytwarza białe owoce, w których wnętrzu zawarte są płaskie nasiona. Są twarde, cierpkie, koloru od zielonego do żółtego. Są jadalne po tzw. uleżeniu.

Drewno: Drewno gruszy pospolitej ma czerwonobrązowy kolor. Jest średniociężkie, twarde, nie zróżnicowane na biel i twardziel, wyraźnie słojowane. Łatwe w obróbce mechanicznej. Używa się go do produkcji przyrządów kreślarskich, instrumentów muzycznych, części maszyn, a także wykorzystuje w rzeźbiarstwie i meblarstwie, do produkcji sklejek, boazerii.

Dodaj komentarz