Kasztanowiec zwyczajny

Kasztanowiec zwyczajny

Nazwa łacińska: Aesculus hippocastanum

Systematyka:   

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Klad                       –              rośliny naczyniowe, rośliny nasienne

Klasa                     –              okrytonasienne

Klad                       –              klad różowych

Rząd                      –              mydleńcowce

Rodzina               –              mydleńcowate

Rodzaj                  –              kasztanowiec

Gatunek              –              kasztanowiec zwyczajny

Kasztanowiec zwyczajny - Aesculus hippocastanumKasztanowiec zwyczajny - Aesculus hippocastanum

Występowanie: Kasztanowiec zwyczajny pochodzi z terenów Półwyspu Bałkańskiego. Obecnie popularny jest w zasadzie w całej Europie, również w Polsce.

Opis ogólny: Osiąga wysokość 25m. Tworzy gęstą, kopulastą koronę. Do Europy sprowadził go cesarz Maksymilian II ze Stambułu. W Polsce pojawił się w XVI wieku.

Zastosowanie: Kasztanowiec zwyczajny to roślina lecznicza. Jego kwiaty, kora i owoce są surowcami zielarskimi, mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, rozkurczające i przeciwkrwotoczne. Zaleca się stosowanie wyciągów z kasztanowca w leczeniu hemoroidów i żylaków, miażdżycy, zapaleniu żył, odmrożeniach, stanach zapalnych wątroby czy też dolegliwościach okresu przekwitania. Świeże wyciągi z kasztanowca stosuje się w nieżytach jelit i żołądka. Wyciąg z kasztanów ma zastosowanie także w przemyśle kosmetycznym, do produkcji kremów, maseczek, szamponów, płynów do kąpieli i odzywek do włosów. Ponadto, dodatek z kasztanów zabezpiecza kosmetyki przed działaniem promieni słonecznych. Kasztanowiec zwyczajny jest rośliną ozdobną. Sadzi się go w parkach, alejach i na obrzeżach dróg i ulic. Nasiona kasztanowca dawniej wykorzystywane były jako pasza, obecnie robi się z nich klej. Kora kasztanowca jest wykorzystywana w barwieniu wełny i garbarstwie.

Cechy morficzne: Kora starszych okazów tego gatunku łuszczy się. Liście mają kształt dłoniasty. Są złożone z około 5-7 liści o długości około 25cm, jajowatych i wydłużonych. Duże pąki kasztanowca zwyczajnego wydzielają lepką substancję. Kwiaty kasztanowca pojawiają się w kwietniu, są białe z żółtymi lub czerwonymi plamkami. Zebrane są w kwiatostany długości 30cm. W ich miejsce pojawiają się później, we wrześniu i październiku, owoce, które nazywa się popularnie kasztanami. Są one pokryte kolczastymi torebkami. Roślina rozmnaża się przez wysiew nasion.

Drewno: Drewno tego gatunku jest elastyczne, mało łupliwe i dosyć twarde. Służy do wyrobu beczek, jest wykorzystywane w produkcji mebli i tokarstwie.

Dodaj komentarz