Jesion wyniosły

Jesion wyniosły

Nazwa łacińska: Fraxinus excelsior

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Klad                       –              rośliny naczyniowe, Euphyllophyta, rośliny nasienne

Klasa                     –              okrytonasienne

Klad                       –              astrowe

Rząd                      –              jasnotowce

Rodzina               –              oliwkowate

Rodzaj                  –              jesion

Gatunek              –              jesion wyniosły

Jesion wyniosły - Fraxinus excelsiorJesion wyniosły - Fraxinus excelsior

Występowanie: Jesion wyniosły występuje naturalnie na terenach Azji Zachodniej i Europy. Jest gatunkiem pospolitym na całym obszarze Polski.

Opis ogólny: Jesion wyniosły osiąga wysokość do 30m. Na początku rośnie szybko, a po 100 latach przestaje rosnąc. Jesion wyniosły żyje około 300 lat. Najczęściej występuje w wilgotnych lasach łęgowych i na terenach górskich. Młode jesiony to rośliny cieniolubne, natomiast starsze drzewa są wybitnie światłolubne.

Zastosowanie: Jest to roślina ozdobna, która ze względu na swoje walory dekoracyjne jest często sadzona w parkach. Poza tym, jesion jest rośliną leczniczą. Jego kora i liście zawierają pochodne kumaryny, działają żółciopędnie i moczopędnie. Poprawiają przemianę materii, a w połączeniu z innymi ziołami mogą być pomocne w leczeniu reumatyzmu. Nasiona jesionu stanowią karmę dla papug.

Cechy morficzne: Pień tego gatunku często bywa rozwidlony. Młode drzewa mają gładką, jasnozieloną korę, która z wiekem staje się ciemnobrązowa, szorstka i popękana. Ma duże liście składające się z 9-15 małych listków. Z bocznych pąków pędów ubiegłorocznych wyrastają kwiaty, które tworzą wiechę. Są to kwiaty jedno lub obupłciowe, wiatropylne bądź owadopylne. Kwitną od kwietnia do maja. Drzewo owocuje po 30-40 latach. Owoce jesionu wyniosłego to podłużne orzeszki, które wyposażone są w umożliwiające rozsiewanie przez wiatr skrzydełko. Roślina posiada głęboki korzeń palowy.

Drewno: Drewno tego gatunku jest ciężkie i twarde, ma żółtawą biel i jasną twardziel. Jest elastyczne. Znajduje zastosowanie w meblarstwie, jest używane do produkcji parkietów, części maszyn, przyrządów gimnastycznych oraz wioseł.

Dodaj komentarz