Topola biała

Topola biała

Nazwa łacińska: Populus alba

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Klad                       –              rośliny naczyniowe, rośliny nasienne

Klasa                     –              okrytonasienne

Klad                       –              klad różowych

Rząd                      –              malpigiowce

Rodzina               –              wierzbowate

Rodzaj                  –              topola

Gatunek              –              topola biała

Topola biała - Populus albaTopola biała - Populus alba

Występowanie: Ojczyzną topoli białej jest środkowa i południowa Europa. Roślina nie występuje w Skandynawii i Irlandii. Spotkać ją można także na terenie Azji i w Afryce Północnej. Ponadto, topola biała rozprzestrzeniła się także na obszarach Australii, Nowej Zelandii, Afryki i na Azorach. W Polsce rośnie naturalnie na terenach nizinnych i na niżej położonych obszarach górskich.

Opis ogólny: Topola biała osiąga wysokość 28m. Ma szeroką, rozłożystą koronę. Czasami występuje także w postaci krzewiastej. Jest roślina szybkorosnącą. Porasta tereny nadrzeczne i przydroża. Może żyć około 150 lat. W Polsce topola biała należy do najszybciej rosnących drzew.

Zastosowanie: Topola biała jest rośliną leczniczą. Jej pączki to cenny surowiec zielarski, który działa moczopędnie, słabo napotnie, przeciwgorączkowo, obniża poziom mocznika. Pączki topoli zbiera się wiosną. Jest to także roślina ozdobna, często sadzona w parkach i do zadrzewiania nieużytków.

Cechy morficzne: Kora topoli białej ma kolor szaro-biały i jest mocno popękana. Starsze gałęzie są kremowobiałe, a pnie starszych drzew mogą mieć kolor czarny. Młode pędy i pąki pokrywa biały kutner, który utrzymuje się również w zimie. Jest to roślina dwupienna, jej kwiaty zebrane są w kotki. Kotki męskie są grube i czerwone, a kotki żeńskie cienkie i żółtozielone. Roślina kwitnie od marca do kwietnia. Jest wiatropylna. Owoce topoli białej to torebki, które pękają na dwie części. Wewnątrz są nasiona, które rozsiewa wiatr. Topola biała ma silnie rozwinięty system korzeniowy.

Drewno: Drewno topoli białej jest miękkie, łupliwe, nie sprawia kłopotów w obróbce mechanicznej. Nie paczy się. Zawiera duże ilości wody. Jest używane jako materiał opałowy, a także do produkcji ołówków, rysownic, zapałek i sklejki. Ma także zastosowanie w rzeźbiarstwie i produkcji papieru.

Dodaj komentarz