Grab pospolity

Grab pospolity

Nazwa łacińska: Carpinus betulus

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Klad                       –              rośliny naczyniowe, rośliny nasienne

Klasa                     –              okrytonasienne

Klad                       –              klad różowych

Rząd                      –              bukowce

Rodzina               –              brzozowate

Rodzaj                  –              grab

Gatunek              –              grab pospolity

Grab pospolity - Carpinus betulusGrab pospolity - Carpinus betulus2

Występowanie: Grab pospolity występuje na terenie Europy, na obszarze od Francji po Ukrainę. W Polsce jest najczęściej spotykany na terenach nizinnych, a także na niżej położonych obszarach górskich. Występuje zarówno w lasach liściastych, jak i mieszanych.

Opis ogólny: Grab pospolity jest drzewem, które dorasta do wysokości 25m. Ma miotlastą, gęstą i szeroką koronę. Preferuje świeże, średnio wilgotne gleby wapienne.

Zastosowanie: Grab pospolity to roślina ozdobna, używana do formowania żywopłotów. Często występuje w parkach, idealnie nadaje się do tworzenia bonsai. Drewno grabu ma dużą wartość opałową. Dawniej było wykorzystywane do robienia kół młyńskich, a z gałązek grabu wyrabiano klatki dla ptaków.

Cechy morficzne: Kora grabu pospolitego jest ciemna, ma charakterystyczny siatkowy wzór. Wszystkie gałązki grabu są giętkie, a młode posiadają lekkie owłosienie. Roślina wytwarza pojedyncze liście o kształcie eliptycznym, które jesienią zmieniają barwę na żółtą. Mimo, że grab pospolity jest rośliną jednopienną, wytwarza kwiaty męskie i żeńskie. Owoce grabu to jednonasiennie orzeszki, które dojrzewają od września do października.

Drewno: Beztwardzielowe, ciężkie, twarde, sprężyste i trudne w obróbce.

Dodaj komentarz