Wierzba purpurowa

Wierzba purpurowa

Nazwa łacińska: Salix purpurea

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Klad                       –              rośliny naczyniowe, rośliny nasienne

Klasa                     –              okrytonasienne

Klad                       –              klad różowych

Rząd                      –              malpigiowce

Rodzina               –              wierzbowate

Rodzaj                  –              wierzba

Gatunek              –              wierzba purpurowa

Wierzba purpurowa - Salix purpureaWierzba purpurowa - Salix purpurea

Występowanie: Wierzba purpurowa jest gatunkiem krzewu, który występuje naturalnie w Azji, Afryce Północnej oraz w prawie całej Europie. Jest to roślina pospolita na nizinnych obszarach Polski, a także często uprawiana.

Opis ogólny: Wierzba purpurowa jest krzewem o kulistej formie, dorasta do około 3m. Roślina preferuje tereny wilgotne, rośnie w dolinach rzek, potoków, nad stawami i na mokrych łąkach.

Zastosowanie: Wierzba purpurowa to roślina uprawna, wykorzystywana w wikliniarstwie i w tym celu głównie uprawiana. Poza tym służy jako zabezpieczenie wałów przeciwpowodziowych i brzegów rzek. Jest także rośliną energetyczną, czyli uprawiana jest w celu pozyskania biomasy na cele energetyczne. Wierzba purpurowa to również roślina lecznicza. Jej kora jest surowcem zielarskim o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym i ściągającym. Jest także rośliną ozdobną, uprawianą w parkach i ogrodach ze względu na walory dekoracyjne kolorowych pędów, pięknych kwiatostanów i gęsty pokrój.

Cechy morficzne: Pędy wierzby purpurowej są proste, cienkie i błyszczące, a także bardzo elastyczne. Młode gałęzie mają barwę purpurowoczerwoną, a starsze – szarozieloną. Ze względu na swój gorzki smak i zawartość kwasu salicylowego nie są zjadane przez zwierzęta. Liście wierzby purpurowej są odwrotnie lancetowate, matowe. Ich górna strona jest ciemnozielona, a spodnia ma kolor sinozielony. Liście osiągają długość 12cm. Dodatkowo u młodych listków występuje owłosienie. Wierzba purpurowa to roślina dwupienna, tworzy kotki męskie i żeńskie o długości 2cm. Roślina kwitnie przed rozwojem liści, od marca do połowy czerwca. Owoce wierzby purpurowej mają formę torebek, we wnętrzu których znajdują się liczne, drobne nasiona. Kwiaty wierzby purpurowej wytwarzają nektar, są zapylane przez owady, a nasiona rozsiewa wiatr.

Drewno: Wykorzystywane jest w wikliniarstwie. Jest to także roślina energetyczna, gdyż jej drewno jest wysoko kaloryczne.

Dodaj komentarz