Wierzba biała

Wierzba biała

Nazwa łacińska: Salix alba

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Klad                       –              rośliny naczyniowe, rośliny nasienne

Klasa                     –              okrytonasienne

Klad                       –              klad różowych

Rząd                      –              malpigiowce

Rodzina               –              wierzbowate

Rodzaj                  –              wierzba

Gatunek              –              wierzba biała

Wierzba biała - Salix albaWierzba biała - Salix alba

Występowanie: Wierzba biała, zwana także wierzbą srebrną lub pospolitą, występuje naturalnie w Europie, Azji i Afryce Północnej. W Polsce jest to roślina pospolita na całym obszarze kraju. Wcześniej nie występowała w Skandynawii, Irlandii i Szkocji, ale została tam sprowadzona jako roślina ozdobna.

Opis ogólny: Wierzba biała porasta brzegi rzek, preferuje podłoże wilgotne, gleby piaszczyste, okresowo zalewane. Osiąga wysokość około 30m. Ma szeroką, rozłożystą koronę, krótki pień, w którym często występują spróchniałe dziuple. Wierzba biała jest drzewem szybko rosnącym, ale krótkowiecznym. Występuje w lasach łęgowych.

Zastosowanie: Wierzba biała to roślina lecznicza – jej kora jest surowcem zielarskim o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym i ściągającym. Wykorzystywana jest przy przeziębieniu i bólach głowy, chorobach reumatycznych i miażdżycy. Wierzba biała jest często sadzona przy drogach, na wałach przeciwpowodziowych i brzegach rzek, gdyż umacnia je i zabezpiecza przed osuwaniem ziemi. Ponieważ pobiera z podłoża duże ilości wody, sadzona jest na terenach podmokłych i bagnach celem ich osuszenia. Występuje także jako roślina ozdobna.

Cechy morficzne: Kora wierzby białej jest ciemnoszara i popękana. Młode gałązki są cienkie, smukłe, maja szarą barwę. Przez cały rok są delikatnie owłosione. Liście wierzby białej są wąskie, lancetowate, mają długość około 8cm. Strona wierzchnia liści ma barwę ciemnozieloną, a spodnia – srebrzystą. Młode liście maja kolor żółty. Jest to roślina dwupienna, tworzy zebrane w kwiatostany kwiaty żeńskie i męskie. Kwiaty te zapylane są przez owady. Owoce wierzby białej to filcowato owłosione, szare torebki. W ich wnętrzu znajdują się drobniutkie nasiona, które rozwiewa wiatr.

Drewno: Drewno wierzby białej wykorzystywane jest jako materiał opałowy. Jest najjaśniejsze ze wszystkich gatunków wierzby, jednak nietrwałe i marnej jakości.

Dodaj komentarz