Jabłoń domowa

Jabłoń domowa

Nazwa łacińska: Malus domestica

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Klad                       –              rośliny naczyniowe, rośliny nasienne

Klasa                     –              okrytonasienne

Klad                       –              klad różowych

Rząd                      –              różowce

Rodzina               –              różowate

Gatunek              –              jabłoń

Gatunek              –              jabłoń domowa

Jabłoń domowa - Malus domesticaJabłoń domowa - Malus domestica2

Występowanie: Jest to najpopularniejsze drzewo owocowe rosnące w strefie klimatu umiarkowanego.

Opis ogólny: Gatunek jabłoni domowej powstał poprzez samoczynne skrzyżowanie się dwóch gatunków jabłoni, które rosną na Kaukazie. Ostateczny wynik tej modyfikacji, ulepszony genetycznie przez człowieka, cieszy się ogromną popularnością wśród ogrodników. Jabłoń domowa to niewysokie drzewo, dorastające do 5-12 m, ma szeroką i gęstą koronę. Żyje od 20 do 100 lat.

Zastosowanie: Owoce jabłoni domowej znajdują szerokie zastosowanie w sztuce kulinarnej. Mogą być spożywane bezpośrednio, ale także nadają się na przetwory – soki, kompoty, nadzienia do ciast itp. Warto dodać, że istnieje około 10 tysięcy odmian hodowlanych jabłoni domowej.

Cechy morficzne: Liście tego gatunku jabłoni mają długość 5-12cm i szerokość 3-6cm. Roślina kwitnie biało-różowymi kwiatami, które rozwijają się wiosną wraz z liśćmi. Owoce jabłoni, jabłka, dojrzewają od czerwca do października, zależnie od odmiany. Mają kształt kulisty, kolor zielony, żółty, czerwony bądź też żółty z rumieńcami. Jabłka zawierają duże ilości witamin, sole mineralne, a także cukry i substancje aromatyczne. Ze względu na niewielką ilość kalorii są polecane przez dietetyków.

Drewno: Drewno jabłoni jest czerwonobrązowe, twarde i ciężkie, ma piękne słoje i przyjemnie, słodko pachnie. Jest szeroko stosowane w stolarstwie i tokarstwie.

Dodaj komentarz