Czeremcha amerykańska

Czeremcha amerykańska

Nazwa łacińska: Prunus serotina

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Klad                       –              rośliny naczyniowe, rośliny nasienne

Klasa                     –              okrytonasienne

Klad                       –              klad różowych

Rząd                      –              różowce

Rodzina               –              różowate

Rodzaj                  –              czeremcha

Gatunek              –              czeremcha amerykańska

Czeremcha amerykańska - Prunus serotina2Czeremcha amerykańska - Prunus serotina

Występowanie: Obecnie występuje w całej Polsce, ale oryginalnie pochodzi z obszaru Ameryki Północnej. W XIX wieku czeremchę sprowadzono do Europy.

Opis ogólny: Ponieważ czeremcha amerykańska jest rośliną inwazyjną, usuwa się ją z obszarów chronionych. Może bowiem być niebezpieczna dla rodzimej roślinności. Może mieć formę drzewa lub krzewu.

Zastosowanie: Czeremcha pojawiła się w lasach Polski i Europy by wzbogacić w lasach warstwę podszytu. Jednak roślina rozprzestrzeniła się samorzutnie. Pojawia się obecnie w ogrodach i parkach jako roślina dekoracyjna. Z owoców czeremchy robi się nalewki alkoholowe.

Cechy morficzne: W formie drzewa czeremcha amerykańska osiąga 25m wysokości, a w formie krzewu – 20m. Kora czeremchy pachnie po roztarciu. Wytwarza podłużne liście o długości około 12cm. Mają kolor ciemnozielony i są błyszczące na wierzchu, a na spodzie seledynowe. Jesienią zmieniają barwę na żółtą. Czeremcha kwitnie w maju i czerwcu. Jej kremowobiałe kwiaty zebrane są w długie grona, są bezwonne. Owoce są okrągłe, koloru czarnoczerwonego.

Drewno: Jest twarde, lekkie, mocne i dosyć trwałe, ma barwę brązowoczerwoną, z żółtym bielmem. W Stanach Zjednoczonych wykorzystywane jest do produkcji mebli, oklein i przedmiotów drewnianych.

Dodaj komentarz