Topola włoska

Topola włoska

Nazwa łacińska: Populus nigra Italica

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Klad                       –              rośliny naczyniowe, rośliny nasienne

Klasa                     –              okrytonasienne

Klad                       –              klad różowych

Rząd                      –              malpigiowce

Rodzina               –              wierzbowate

Rodzaj                  –              topola

Gatunek              –              topola czarna

Topola włoska - Populus nigra ItalicaTopola włoska - Populus nigra Italica

Występowanie: Jest to sztucznie wyhodowana w XVIII wieku we Włoszech odmiana topoli czarnej. Obecnie występuje w całej Europie.

Opis ogólny: Topola włoska to wysokie, smukłe drzewo, osiąga wysokość 38m. Jej gałęzie są ustawione niemal pionowo. Jest to roślina krótkowieczna, żyje maksymalnie 100 lat, ale już w wieku 20-30 lat zaczyna obumierać. Rośnie bardzo szybko.

Zastosowanie: Topola włoska to roślina ozdobna. Występuje przy drogach i w parkach. Jednak wiatry łatwo ją łamią, tworząc zagrożenie dla pojazdów i ludzi, w związku z tym usuwa się ją z nasadzeń przydrożnych.

Cechy morficzne: Pędy topoli włoskiej mają barwę od jasnożółtej do szarożółtawej. Kora jest ciemnobrunatna, a u starszych drzew prawie czarna i popękana. Roślina tworzy sercowate, zaostrzone liście o długości 5-10cm. Młode liście mają barwę zielonoczerwonawą, a starsze są ciemnozielone i mocno błyszczące. Topola włoska kwitnie od marca do kwietnia, przed rozwojem liści. Kwiaty topoli włoskiej podobne są do kwiatów topoli czarnej. Pojawiają się w połowie wiosny, nie posiadają puchu, zebrane są w kotki. Owoce topoli włoskiej to torebki, które pękają dwoma klapami. W ich wnętrzu znajdują się opatrzone puchem nasiona, które dojrzewają w maju i są przenoszone przez wiatr.

Drewno: Drewno topoli włoskiej jest jasne i delikatnie słojowane. Zawiera dużo wody, jest miękkie i kruche, a w związku z tym nie przedstawia sobą żadnej wartości dla przemysłu meblowego bądź budownictwa.

Dodaj komentarz