Perełkowiec japoński

Perełkowiec japoński

Nazwa łacińska: Styphnolobium japonicum

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Klad                       –              rośliny naczyniowe, rośliny nasienne

Klasa                     –              okrytonasienne

Klad                       –              klad różowych

Rząd                      –              bobowce

Rodzina               –              bobowate

Rodzaj                  –              perełkowiec

Gatunek              –              perełkowiec japoński

Perełkowiec japoński - Styphnolobium japonicumPerełkowiec japoński - Styphnolobium japonicum

Występowanie: Perełkowiec japoński pochodzi z terenu Chin. W 1750 roku został sprowadzony do Europy. Na terenie Polski występuje w ogrodach botanicznych i parkach.

Opis ogólny: Perełkowiec japoński znany jest również pod nazwą szupin chiński, szupin japoński czy też sofora japońska. Osiąga wysokość około 25m. Ma szeroką, zaokrągloną koronę. Jest to roślina trująca. Preferuje gleby żyzne, głębokie, oraz ciepłe i słoneczne stanowiska. Jest odporny na suszę, zanieczyszczenie powietrza i zasolenie, ale nieodporny na mrozy.

Zastosowanie: Perełkowiec japoński jest rośliną ozdobną. W Polsce rzadki sadzi się ten gatunek, chociaż wspaniale urozmaica o ożywia kolorystykę parku jesienią. Jest to także roślina miododajna, późno kwitnie, a jego kwiaty zawierają dużo pyłku. Ze względu na właściwości lecznicze występującej w liściach perełkowca rutyny, roślina ta jest cenionym podstawowym zielem.

Cechy morficzne: Kora perełkowca jest ciemnoszara, popękana. Gałązki mają barwę ciemnozieloną. Pąki kryją się w pachwinach liści. Liście natomiast mają długość 25cm, składają z 5-17 mniejszych listków, które mają barwę ciemnozieloną i są błyszczące. Od spodu są natomiast sinawe i owłosione. Perełkowiec kwitnie na przełomie lipca i sierpnia. Kwiaty mają kolor kredowobiały, są obupłciowe i pojawiają się na pędach szczytowych. Zebrane są w luźne wiechy. Owocuje we wrześniu i październiku. Owoce perełkowca mają formę zielonych, mięsistych strąków, przewężonych między nasionami. W każdym ze strąków znajduje się 3-6 czarnych nasion. Miąższ owoców jest zielony i ma galaretowatą konsystencję.

Drewno: Drewno perełkowca ma brązową twardziel. Jest twarde, lekkie i wytrzymałe. Ma dobre właściwości techniczne. Jest stosowane w stolarstwie, meblarstwie i przemyśle parkietowym. Wyrabia się z niego także instrumenty muzyczne.

Dodaj komentarz