Jabłoń dzika

Jabłoń dzika

Nazwa łacińska: Malus sylvestirs

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Klad                       –              rośliny naczyniowe, rośliny nasienne

Klasa                     –              okrytonasienne

Klad                       –              klad różowych

Rząd                      –              różowce

Rodzina               –              różowate

Rodzaj                  –              jabłoń

Gatunek              –              jabłoń dzika

Jabłoń dzika - Malus sylvestirs

Występowanie: Jabłoń dzika to gatunek, który rośnie dziko na obszarze całej Europy. W Polsce spotkać ją można na terenach nizinnych i niżej położonych terenach górskich.

Opis ogólny: Ma postać drzewa lub krzewu, osiąga wysokość 10m, na gałęziach można dostrzec nieliczne ciernie. Rośnie bardzo powoli, występuje w lasach liściastych mieszanych, głównie na obrzeżach.

Zastosowanie: Dawniej jabłoń dzika służyła jako podkładka dla szlachetnych odmian jabłoni. Poza tym gatunek ten nie ma dużego zastosowania. Owoce są bardzo cierpkie, niewielkie i w związku z tym rzadko służą do celów kulinarnych. Można wspomnieć, że czasem robi się z nich dżemy.

Cechy morficzne: Liście ciemnozielone, nieco pomarszczone, eliptyczne. Roślina kwitnie w maju, wraz z liśćmi rozwijają się kwiaty – dosyć duże, białe z różowym zabarwieniem. Owoce jabłoni dzikiej to jabłka, koloru żółtego, zielonego, mogą być także zaczerwienione. Są twarde i mają kwaśny smak. Kora szara lub szarobrunatna, popękana u starszych drzew.

Drewno: Drewno jabłoni dzikiej stosowane jest w tokarstwie i stolarstwie, ma przyjemny zapach i czerwonobrązową barwę. Jest twarde i ciężkie.

Dodaj komentarz