Dąb bezszypułkowy

Dąb bezszypułkowy

Nazwa łacińska: Quercus petraea

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Klad                       –              rośliny naczyniowate, rośliny nasienne

Klasa                     –              okrytonasienne

Klad                       –              klad różowych

Rząd                      –              bukowce

Rodzina               –              bukowate

Rodzaj                  –              dąb

Gatunek              –              dąb bezszypułkowy

Dąb bezszypułkowy - Quercus petraeaDąb bezszypułkowy - Quercus petraea

Występowanie: Występuje na terenie Europy Środkowej, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Bułgarii i południowej Skandynawii. W Polsce również występuje, ale znacznie rzadziej niż dąb szypułkowy.

Opis ogólny: Dąb bezszypułkowy osiąga wysokość 40m. Około wieku 40-50 lat zaczyna owocować. Preferuje umiarkowany, łagodny klimat z dużą wilgotnością. Dobrze rośnie na glebach lekko kwaśnych, piaszczysto-gliniastych. Często występuje w lasach mieszanych z innymi gatunkami dębów, kasztanem, grabem i bukiem.

Zastosowanie: Drewno dębu bezszypułkowego jest cenionym materiałem wykorzystywanym do budowy okrętów, produkcji mebli, sklejek, płyt wiórowych i podłóg. Ponadto dąb bezszypułkowy jest rośliną leczniczą. Jego kora to środek ściągający, stosowany do okładów, płukanek i obmywań w stanach zapalnych, odmrożeniach i oparzeniach. Jest składnikiem tabletek na biegunkę.

Cechy morficzne: Pień dębu bezszypułkowego jest prosty, choć może być również poskręcany w przypadku starych drzew. Młode drzewa maja gładką korę. Stare – szorstką i szarobrązową. Pąki tego gatunku dębu pokryte są srebrzystym meszkiem. Liście mają długość 5-12cm, krótki ogonek i puszyste włoski, które u starszych liści pozostają tylko na spodzie blaszki. Dąb bezszypułkowy tworzy kwiaty męskie i żeńskie oraz owoce, które znane są jako żołędzie. Dojrzałe żołędzie mają barwę ciemnobrunatną.

Drewno: Drewno dębu bezszypułkowego jest średnio twarde, bardzo wytrzymałe na gnicie.

 

Dodaj komentarz