Klon srebrzysty

Klon srebrzysty

Nazwa łacińska:               Acer sacchannum

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Klad                       –              rośliny naczyniowe, rośliny nasienne

Klasa                     –              okrytonasienne

Klad                       –              klad różowych

Rząd                      –              mydleńcowce

Rodzina               –              mydleńcowate

Rodzaj                  –              klon

Gatunek              –              klon srebrzysty

Klon srebrzysty - Acer sacchannumKlon srebrzysty - Acer sacchannum

Występowanie: Klon srebrzysty występuje naturalnie na terenie wschodniej Ameryki Północnej. Często spotykany jest w Stanach Zjednoczonych. W Europie sadzi się klony srebrzyste w parkach i na obrzeżach dróg i ulic.

Opis ogólny: Klon srebrzysty osiąga w naturalnych warunkach wysokość 40m. W Polsce dorasta do 30m. Jest to roślina dwupienna, ma szeroką, luźną koronę. Jest to raczej roślina typowa dla zadrzewień łęgowych. Dobrze rośnie na glebach wilgotnych. Szybko rośnie, ale często łamie się przy silnym wietrze.

Zastosowanie: Klon srebrzysty to roślina ozdobna, popularna w projektowaniu parków, alei i miejskich terenów zielonych. Sok klonu srebrzystego zawiera cukier. Jest zbierany zatem przez ludzi i wytwarza się z niego syrop klonowy.

Cechy morficzne: Kora młodych drzew jest gładka, u starszych pokrywa się siecią rynienek i złuszcza. Ma barwę szarą lub brunatną. Pięcioklapowe liście klonu srebrzystego mają długość 8-14cm. Od góry mają kolor jasnozielonym a od spodu są srebrzystobiałe i owłosione. W okresie jesiennym najczęściej przebarwiają się na żółto. Zanim pojawią się liście, w maju i kwietniu, roślina kwitnie. Jej kwiaty są jednopłciowe (męskie). Owoce tego gatunku to złączone po dwa orzeszki ze skrzydełkami.

Drewno: Drewno klonu srebrzystego ma zastosowanie w meblarstwie, produkcji sklejek i parkietów, oraz różnego rodzaju wyrobów stolarskich.

Dodaj komentarz