Sumak octowiec

Sumak octowiec

Nazwa łacińska: Rhus typhina

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Klad                       –              rośliny naczyniowe, rośliny nasienne

Klasa                     –              okrytonasienne

Klad                       –              klad różowych

Rząd                      –              mydleńcowate

Rodzina               –              nanerczowate

Rodzaj                  –              sumak

Gatunek              –              sumak octowiec

Sumak octowiec - Rhus typhinaSumak octowiec - Rhus typhina

Występowanie: Sumak octowiec to roślina pochodząca z terenu Ameryki Północnej, jednak rozprzestrzeniła się także w niektórych miejscach poza swoim naturalnym środowiskiem występowania. W Polce jest rośliną ozdobną.

Opis ogólny: Sumak octowiec to niskopienne drzewo lub krzew. Osiąga kilka metrów wysokości, ma grube pędy, pokryte włoskami. Jest to roślina łatwa w uprawie, niezbyt wymagająca glebowo, odporna na działanie szkodników i chorób. Preferuje stanowiska słoneczne. Rozmnaża się z nasion.

Zastosowanie: Jest to roślina ozdobna, sadzona w parkach i ogrodach oraz alejach. Ma dekoracyjny pokrój i liście.

Cechy morficzne: Sumak octowiec wytwarza sok mleczny, który pod wpływem powietrza robi się czarny i twardnieje. Jego liście maja około 50cm długości, są złożone z 11-13 mniejszych listków. W okresie jesiennym liście sumaka zmieniają kolor na szkarłatny, pomarańczowy i żółty. Roślina ma płytki, ale rozległy system korzeniowy. Niestety, drzewko bywa często wywracane przez wichury. Sumak wytwarza kwiaty męskie i żeńskie. Małe, drobne kwiaty przypominają kolby i zebrane są w kwiatostany. Drzewo kwitnie w czerwcu i lipcu. Owoce sumaka to drobne pestkowce. Są owłosione, amarantowe, mają kwaśny smak.

Drewno: Drewno sumaka octowca jest żółte lub żółtozielonkawe, wyraźnie słojowane. Z powodu niewielkich rozmiarów rośliny nie ma większego znaczenia użytkowego.

Dodaj komentarz