Klon polny

Klon polny

Nazwa łacińska: Acer campestre

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Klad                       –              rośliny naczyniowe, rośliny nasienne

Klasa                     –              okrytonasienne

Klad                       –              klad różowych

Rząd                      –              mydleńcowce

Rodzina               –              mydleńcowate

Rodzaj                  –              klon

Gatunek              –              klon polny

Klon polny - Acer campestreKlon polny - Acer campestre

Występowanie: Klon polny występuje naturalnie na terenach południowej i środkowej Europy, na Kaukazie i w Azji Mniejszej. W Polsce powszechnie porasta obszar Pogórza Karpackiego, dolinę Wisły, Kujawy, Wielkopolskę, Górny i Dolny Śląsk. Występuje także na Pomorzu, ale prawdopodobnie został tam zawleczony.

Opis ogólny: Klon polny osiąga wysokość 15-20m. Preferuje gleby żyzne, na których dorasta powyżej 15m. Okazy rosnące na słabszych glebach są najczęściej wielopniowe, mogą mieć również postać dużych krzewów. Najwyższe gatunki występują na Kaukazie (25m). Klon polny jest rośliną mało wymagającą, odporną na trudne warunki, czyli suszę czy też zanieczyszczone powietrze. Dobrze rośnie zarówno w miejscach zacienionych, jak i na stanowiskach słonecznych.

Zastosowanie: Jest to dobry gatunek do obsadzania ulic ponieważ wolno rośnie i tworzy zwarte korony. Nadaje się także do formowania żywopłotów. Niektóre odmiany klonu polnego, z uwagi na barwne liście, stosowane są jako rośliny dekoracyjne.

Cechy morficzne: Klon polny posiada płytki system korzeniowy. Kora starych drzew jest szarobrązowa, podłużnie popękana. Roślina wytwarza pięcioklapowe liście, z wierzchu ciemnozielone, pod spodem barwy szarozielonej. Młode listki są delikatnie owłosione. Jesienią liście klonu polnego przybierają kolor żółty. Drzewo kwitnie w maju, równolegle z rozwojem liści, bądź też zaraz po ich rozwoju. Kwiaty mają kolor żółtozielony i zebrane są podbaldachy. Owoce klonu polnego dojrzewają pod koniec września. Są nimi błoniasto uskrzydlone, spłaszczone orzechy, zwane skrzydlakami. Dojrzałe orzechy rozpadają się.

Drewno: Klon polny ma bardzo twarde, jasne drewno. Z powodu ładnych słojów jest ono często stosowane w stolarstwie, produkcji mebli, na forniry oraz w obróbce tokarskiej.

Dodaj komentarz