Lipa drobnolistna

Lipa drobnolistna

Nazwa łacińska: Tilia cordata

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Klad                       –              rośliny naczyniowe, rośliny nasienne

Klasa                     –              okrytonasienne

Klad                       –              klad różowych

Rząd                      –              ślazowce

Rodzina               –              ślazowate

Rodzaj                  –              lipa

Gatunek              –              lipa drobnolistna

Lipa drobnolistna - Tilia cordataLipa drobnolistna - Tilia cordata

Występowanie: Gatunek o nazwie lipa drobnolistna pochodzi z terenów Europy i Azji Zachodniej. Jest to roślina pospolita, zadomowiona na całym obszarze Polski. Występuje zarówno naturalnie, jak również jest sadzona jako roślina ozdobna.

Opis ogólny: Lipa drobnolistna to duże drzewo liściaste, osiąga około 30m wysokości. Ma regularną, kulistą koronę. Naturalnie lipa drobnolistna występuje w lasach, zwykle dębowo-grabowych. Dobrze znosi mróz, ale jest wrażliwa na zanieczyszczenia powietrza.

Zastosowanie: Lipa drobnolistna jest rośliną ozdobną. Często sadzi się ją w parkach, przy drogach, alejach i domach. Jest to cenna roślina miododajna, miód lipowy ma cenne właściwości lecznicze. Z nasion lipy drobnolistnej można toczyć wysokiej jakości olej jadalny. Ten gatunek lipy jest także surowcem zielarskim. Zbiera się kwiatostany lipy, z których produkuje się preparaty o działaniu przeciwzapalnym i napotnym, stosowane w przeziębieniach.

Cechy morficzne: Młode okazy mają gładką, szarą korę, a u starych drzew kora staje się gruba i nieregularna. Liście lipy drobnolistnej pod spodem są nagie. Na wierzchu mają żywy, zielony kolor, a na spodzie ich barwa jest wyraźnie jaśniejsza. Liście mają średnicę około 30-70mmm i w okresie jesiennym przebarwiają się na kolor żółty. Kwiaty lipy wyrastają pojedynczo lub pączkami, w czerwcu i lipcu. Wznoszą się ponad liście. Są koloru jasnożółtego i przyjemnie pachną. Owoce lipy to kuliste orzechy, wielkości około 6-8mm.

Drewno: Drewno lipy drobnolistnej jest miękkie, ma zastosowanie w rzeźbiarstwie i tokarstwie. Wypala się też z niego węgiel drzewny, który jest stosowany w lecznictwie. Łyko tego drzewa służy do wyrobu plecionek i mat.

Dodaj komentarz