Surmia bignoniowa

Surmia bignoniowa

Nazwa łacińska: Catalpa bignonioides

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Klad                       –              rośliny naczyniowe, Euphyllophyta, rośliny nasienne

Klasa                     –              okrytonasienne

Klad                       –              astrowe

Rząd                      –              jasnotowce

Rodzina               –              bignoniowate

Rodzaj                  –              surmia

Gatunek              –              surmia zwyczajna

Surmia bignoniowa - Catalpa bignonioidesSurmia bignoniowa - Catalpa bignonioides

Występowanie: Surmia bignoniowata pochodzi z cieplejszych obszarów południowo-wschodnich terenenów Stanów Zjednoczonych. W wielu krajach świata, również w Polsce, uprawia się tę roślinę ze względu na jej walory dekoracyjne.

Opis ogólny: Surmia bignoniowata, zwana także surmią zwyczajną, katalpą zwyczajną lub katalpą bignoniową osiąga wysokość około 10m. Ma krótki pień i szeroką koronę. Roślina ta wymaga słonecznego stanowiska, lubi gleby żyzne, lekkie i przepuszczalne. Młode rośliny należy zabezpieczać przed zimą.

Zastosowanie: Surmia bignoniowa to roślina ozdobna, często sadzona jest w ogrodach i parkach. Główne walory dekoracyjne tej rośliny to ładny pokrój i piękne liście. Na uwagę zasługują także jej kwiaty i owoce.

Cechy morficzne: Liście surmii są duże, zielone, mają sercowaty kształt. W czerwcu i lipcu zakwitają kwiaty surmii. Mają barwę białą, a w środku są nakrapiane żółto i fioletowo. Są duże i zebrane w duże wiechy. Następnie pojawiają się owoce w postaci długich, cienkich strąków, które pozostają na drzewie przez całą zimę.

Drewno: Drewno surmii jest lekkie, miękkie i kruche. Jest odporne na gnicie. Wykorzystuje się je do wyrobu sztachet, słupków itp.

Dodaj komentarz