Lipa szerokolistna

Lipa szerokolistna

Nazwa łacińska: Tilia platyphyllos

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Klad                       –              rośliny naczyniowe, rośliny nasienne

Klasa                     –              okrytonasienne

Klad                       –              klad różowych

Rząd                      –              ślazowce

Rodzina               –              ślazowate

Podrodzina        –              lipowe

Rodzaj                  –              lipa

Gatunek              –              lipa szerokolistna

Lipa szerokolistna - Tilia platyphyllosLipa szerokolistna - Tilia platyphyllos

Występowanie: Lipa szerokolistna występuje naturalnie na terenach Europy, Turcji. W Polsce występuje rzadziej od lipy drobnolistnej i rośnie głównie na południowych obszarach kraju.

Opis ogólny: Jest to duże drzewo liściaste, dorastające do 40m. Ma gęstą, rozłożystą koronę. Pień może osiągnąć nawet 5m szerokości i może mieć 16m w obwodzie. Jest to drzewo długowieczne, żyjące nawet 1000 lat. Najczęściej występuje w lasach liściastych i zaroślach, na terenach nizinnych oraz na niżej położonych obszarach górskich (do 800m n.p.m.). Wymaga żyznej gleby.

Zastosowanie: Jest to roślina lecznicza. Kwiatostany lipy szerokolistnej są surowcem zielarskim o działaniu napotnym i przeciwzapalnym. Wytwarza się z nich preparaty skuteczne w leczeniu przeziębień. Poza tym lipa szerokolistna to roślina miododajna, stosowana również w sztuce kulinarnej. Z kwiatów lipy wytwarza się wartościową herbatę, a nasiona wykorzystywane są do produkcji oleju jadalnego. Ma także zastosowanie w przemyśle kosmetycznym do produkcji różnego rodzaju preparatów. Oczywiście jest to również drzewo ozdobne, często występuje w parkach, obsadza się nimi aleje, drogi, a także rośnie przy domach.

Cechy morficzne: Kora lipy szerokolistnej jest szarobrązowa, znacznie mniej popękana niż u lipy drobnolistnej. Liście mają około 7-12 cm długości. Są większe niż liście lipy drobnolistnej, kształtu sercowatego, zielone z obu stron. Spodnia strona liścia często jest owłosiona, ale delikatne włoski mogą wystąpić także na stronie wierzchniej. Lipa szerokolistna kwitnie od czerwca do lipca, wcześniej niż lipa drobnolistna. Kwiaty wyrastają pojedynczo lub pęczkami, mają jasnożółty kolor, mają miodniki i są owadopylne. Owoce tego gatunku to filcowato owłosione orzechy ze skrzydełkiem. Jest to roślina rozsiewana przez wiatr.

Drewno: Drewno lipy szerokolistnej jest miękkie, używa się go w rzeźbiarstwie i tokarstwie. Nie może być stosowane do produkcji budowlanych elementów zewnętrznych. Wykorzystuje się je natomiast z powodzeniem do wyroby oklein, zapałek, zabawek drewnianych czy też form odlewniczych. Z łyka lipy szerokolistnej plecie się maty i różnego rodzaju plecionki.

Dodaj komentarz