Skrzydłoorzech kaukaski

Skrzydłoorzech kaukaski

Nazwa łacińska: Pterocarya fraxinifolia

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Klad                       –              rośliny naczyniowe, rośliny nasienne

Klasa                     –              okrytonasienne

Klad                       –              klad różowych

Rząd                      –              bukowce

Rodzina               –              orzechowate

Rodzaj                  –              skrzydłoorzech

Skrzydłorzech kaukaski - Pterocarya fraxinifoliaSkrzydłorzech kaukaski - Pterocarya fraxinifolia

Występowanie: Skrzydłoorzech kaukaski zwany także skrzydłoorzechem jesionolistnym występuje naturalnie na Zakaukaziu – w Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji i Rosji, a także w Iranie i na terenach północnej Turcji. W 1782 roku został sprowadzony do Europy. W Polsce jest często spotykany w parkach i ogrodach.

Opis ogólny: Skrzydłoorzech kaukaski osiąga wysokość 35m. Jest to najczęściej drzewo wielopniowe. Starsze osobniki często otaczają liczne odrosty korzeniowe. Jest to drzewo szybkorosnące, żyje około 200 lat. W naturze gatunek dobrze znosi długotrwałe zalewy, rośnie na glebach aluwialnych, wzdłuż rzek.

Zastosowanie: Jest to roślina ozdobna, ceniona ze względu na swój malowniczy pokrój i oryginalne owocostany. Sadzi się ją często w parkach i ogrodach.

Cechy morficzne: Kora skrzydłoorzecha ma barwę szarobrązową, jest popękana na starszych gałęziach. Młode gałęzie są delikatnie owłosione. Liście tego gatunku mają długość 45-60cm i składają się z 11-27 listków. Z góry liście są ciemnozielone i błyszczące, od spodu matowe, zielone, z kępkami białych włosków. Jesienią zmieniają kolor na żółty. W kwietniu i maju roślina wytwarza kwiaty rozdzielnopłciowe, które zebrane są w kotki o długości około 50cm. Kotki męskie są krótsze od żeńskich. We wrześniu i październiku pojawiają się owoce.

Drewno: Skrzydłoorzech kaukaski ma białe, lekkie i mocne drewno. Używane jest do wyrobu celulozy.

Dodaj komentarz