Olsza szara

Olsza szara

Nazwa łacińska: Alnus incana

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Gromada            –              okrytonasienne

Klad                       –              rośliny naczyniowe, rośliny nasienne

Rząd                      –              bukowce

Rodzina               –              brzozowate

Rodzaj                  –              olsza

Gatunek              –              olsza szara

Olsza szara - Alnus incanaOlsza szara - Alnus incana

Występowanie: Naturalnie występuje na całym obszarze Europy, na Kaukazie i zachodniej Syberii. W Polsce jest to roślina pospolita. Porasta doliny rzek, tereny nizinne oraz pogórze aż po regiel dolny. W Polsce rozprzestrzenili ją leśnicy, którzy obsadzali olszą szarą siedliska łęgowe.

Opis ogólny: Zależnie od biotopu, olsza szara przybiera formę niewielkiego drzewa lub wielopniowego krzewu. Może osiągnąć 20m wysokości. Olsza szara jest tolerancyjna glebowo.

Zastosowanie: Czasem olsza szara występuje jako roślina ozdobna w ogrodach i parkach. Ponadto, jako roślina pionierska, wykorzystywana jest do rekultywacji hałd, nieużytków poprzemysłowych czy też wysypisk. Umacnia się nią skarpy, strome brzegi rzek i strumieni.

Cechy morficzne: Olsza szara ma gładką, szaro popielatą korę. Młode pędy są szaro owłosione. Pąki olszy szarej są zawsze suche. Liście opadają na zimę, mają około 10cm długości. Są ciemnozielone na wierzchu, a szarozielone lub niebieskawe pod spodem. Młode liście są owłosione. W okresie jesiennym liście olszy szarej nie żółkną, jedynie trochę jaśnieją. Kwitnie od marca do kwietnia, przed rozwojem liści. Tworzy kwiaty męskie i żeńskie. Owocem olszy szarej jest oskrzydlony orzeszek, który dojrzewa we wrześniu.

Drewno: Drewno olszy szarej jest lekkie, miękkie i łupliwe, nie zróżnicowane na biel i twardziel. Ma właściwości podobne do drewna olszy czarnej, tak samo ciemnieje po zetknięciu z powietrzem, ale jest bardziej czerwone, ma gorszą jakość i jest bardziej nietrwałe.

Dodaj komentarz