Topola osika

Topola osika

Nazwa łacińska: Populus tremula

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Klasa                     –              okrytonasienne

Rząd                      –              malpigiowce

Rodzina               –              wierzbowate

Rodzaj                  –              topola

Gatunek              –              topola osika

Topola osika - Populus tremulaTopola osika - Populus tremula

Występowanie: Topola osika zwana także osiką lub topolą drżącą jest najpospolitszym gatunkiem topoli w Polsce. Występuje także w północnej Afryce, całe Europie, a także na terenach Azji Wschodniej.

Opis ogólny: Topola osika to drzewo, które osiąga wysokość 30m.jest smukła, szybko rośnie, ale jest krótkowieczna. Żyje do 100 lat, a po 50-60 latach przestaje rosnąć. Rośnie w lasach na nizinach i w górach. Ma średnie wymagania glebowe. Nie toleruje gleb bardzo suchych lub bardzo podmokłych. Jest wytrzymała na mróz i upały, lubi słońce. Jest także gatunkiem pionierskim, gdyż jako jedna z pierwszych wyrasta na pogorzeliskach, nieużytkach rolnych czy też na porębach.

Zastosowanie: Topola osika to roślina lecznicza. Wczesną wiosnę zbiera się jej pączki, które naparzone pomagają w obniżyć w organizmie szkodliwe metabolity, a także działa przeciwgorączkowo i napotnie. Jest używana do rekultywacji wyrobisk i hałd.

Cechy morficzne: Kora topoli osiki jest jasna, kremowa i gładka u młodych drzew, a u starszych robi się ciemnoszara i pęka. Jej liście są prawie okrągłe, mają długość około 10cm. Młode listki pokrywa szary kutner. Jest to roślina dwupienna, która tworzy kwiaty albo męski albo żeńskie. Kwiaty te zebrane są w kotki. Kotki męskie mają długość 5-8cm, są ciemnobrązowe i mają długie srebrzyste włoski. Natomiast kotki żeńskie mają długość 4-6cm, są karminowoczerwone lub różowe. Roślina kwitnie w marcu i kwietniu, przed rozwojem liści. Jest to roślina wiatropylna. Nasiona topoli osiki dojrzewają na przełomie maja i czerwca. Rozsiewa je wiatr. Młode okazy posiadają korzeń palowy, a u starszych są grube korzenie boczne.

Drewno: Topola osika ma miękkie i lekkie drewno. Nie jest zróżnicowane na biel i twardziel.  Ma ono kolor biały z delikatnym delikatnym odcieniem. Jest używane do produkcji zapałek, celulozy, sprzętów gospodarstwa domowego. Ma także średnią wartość jako materiał opałowy.

Dodaj komentarz