Artystyczne przycinanie drzew i krzewów pozwoli zamienić ogród w prawdziwe dzieło sztuki. Należy jednak wiedzieć, jak się do tego odpowiednio zabrać, bo nie wszystkie gatunki nadają się na ich formowanie. Poza tym, liczą się także zdolności manualne i kreatywność. W tym artykule postaramy się krótko opisać, jak podejść do formowania drzew i krzewów, na co zwrócić uwagę oraz wymienimy kilka gatunków roślin, które doskonale nadają się na ich artystyczne przycinanie.
Drzewa i krzewy, które nadają się do formowania to przede wszystkim:
- grab
- cis pospolity
- sosna
- cyprys
- jałowiec
- bukszpan
- niektóre drzewa owocowe (śliwa, grusza, jabłoń)
Wyżej wymienione gatunki drzew charakteryzują się wolnym wzrostem, odpornością na złe warunki atmosferyczne oraz szybkim wypuszczaniem nowych pędów. Dzięki temu można je dowolnie przycinać.
Kiedy należy rozpocząć formowanie drzew i krzewów i jak się właściwie do tego zabrać?
Jeśli planujemy formowanie roślin, powinniśmy wziąć pod uwagę porę ich kwitnienia. Tak więc drzewa owocowe najlepiej przycinać pod koniec lata i jesienią. Potem kolejne cięcie może być wykonane na wiosnę. Wiosna i jesień to najlepsze pory roku na formowanie drzew, choć należy zaznaczyć, że formowanie drzew powinno się odbywać w dni suche. Wówczas rośliny nie są narażone na wniknięcie do nich różnego typu bakterie i choroby. Najpierw skracały pędy, gałęzie o połowę a potem o 1/3 długości. Jeśli nie posiada się zdolności artystycznych, warto skorzystać z gotowych szablonów wykonanych z siatki lub z drewna. Nakłada się je na roślinę, a następnie przycina się wystające pędy.
Kolejna ważna rzecz to posiadanie odpowiedniego sprzętu do przycinania. Najlepsze będą różnego typu sekatory, piły do cięcia oraz nożyce. Formując drzewo lub krzew, należy dać sobie czas. Wbrew pozorom, jest to czynność, która wymaga take dużo cierpliwości.