Bielenie drzew owocowych – najważniejsze informacje

Bielenie drzew na wiosnę to bardzo ważna czynność, o czym wiedzą wszyscy posiadacze sadów i ogrodów. Jeśli odpowiednio zadbamy o drzewa owocowe zimą i wiosną, latem będziemy cieszyć się dużymi zbiorami. Głównym celem bielenia drzew jest ich ochrona przed nadmiernymi promieniami słonecznymi. 

Drzewa, które nie są bielone, mogą szybciej zacząć okres wegetacji, a przez to szybciej zaczną kwitnąć, co jest dość ryzykowne, ponieważ na przełomie zimy i wiosny często występują przymrozki. W ciągu dnia, podczas słonecznej pogody drzewa się ogrzewają, a nocą marzną. Takie warunki atmosferyczne niekorzystnie wpływają na rozwój drzewa i przygotowanie go do okresu wegetacji. Jeśli drzewo przemarznie, nie wyda owoców i nie będzie już nadziei na to, by na nowo „odżyło”. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby w odpowiednim czasie zabrać się za bielenie drzew.

Najlepsza pora na malowanie:

  • pierwsze malowanie powinno odbyć się w grudniu
  • kolejne malowanie powinno się wykonać na przełomie lutego i marca

Ważna informacja: Bielenie drzew najlepiej wykonać, gdy temperatura na zewnątrz jest dodatnia, nie ma wiatru i nie pada deszcz.

Przygotowanie materiału do bielenia

Potrzebne produkty do bielenia to wapno i woda. Na 20 litrów wody należy użyć ok. 4-5 kg wapna. Niektórzy dodają odrobinę białej farby emulsyjnej, aby ulepszyć konsystencję preparatu.

Oprócz drzew owocowych, często bieli się także krzewy owocowe, które posiadają duży, masywny pień.

Dodaj komentarz