Borówka amerykańska – uprawa i pielęgnacja

Uprawa borówki amerykańskiej zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Jej owoce są bardzo smaczne i zdrowe, co przekłada się na sporą liczbę zwolenników hodowli tej rośliny.

Borówkę amerykańską można sadzić niezależnie od sezonu. W sklepach ogrodniczych dostępne do kupna są zazwyczaj 2-3 letnie krzewy o wysokości 30-40 cm. Aby posadzić borówkę, należy wykopać dół o głębokości min. 40 cm i szerokości ok. 60 cm. Krzewy powinno się sadzić ok. 2 m od siebie, 5 cm głębiej, niż rosły w doniczce. Dół należy zasypać mieszanką torfu oraz ziemi ogrodowej, a następnie należy usypać kopiec z rozdrobnionej kory sosnowej.

Borówka powinna być posadzona w słonecznym i osłoniętym od wiatru miejscu. Nie powinna rosnąć w dołkach, których gromadzi się woda. Gleba powinna być kwaśna (o pH 3,8 – 4,8), przepuszczalna, zasobna w próchnicę i składniki pokarmowe.

Ze względu na płytkie ukorzenianie się borówek, krzewy należy często podlewać. Nawozić należy specjalnymi nawozami, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Krzew potrafi wytrzymać temperaturę do -25º C, lecz jego kwiaty są bardzo wrażliwe na przymrozki.

Roślinę należy przycinać, aby borówka obrodziła licznymi owocami. Przed upływem 3 lat od posadzenia, obcinamy jedynie słabe i chore pędy. Na krzewie powinno być od 6 do 8 pędów głównych. Jeżeli roślina ma powyżej 4 lat, to należy zacząć cięcie prześwietlające, które polega na usuwaniu najstarszych pędów.

Owoce borówki amerykańskiej mają granatową skórkę i średnicę od 1 do 3 cm. W zależności od odmiany, dojrzewają od połowy lipca aż do września. Owoce zbiera się kilka dni po wybarwieniu.

Dodaj komentarz