Czy w Polsce można hodować palmy w ogrodzie?

Wielu Polaków marzy o egzotycznym ogrodzie z palmami, bananowcami czy też innymi roślinami rosnącymi w ciepłym klimacie. W tym momencie nasuwa się pytanie: Czy w Polsce możliwa jest uprawa palm w ogródku?

Hodowla palm w ogródku jest jak najbardziej możliwa. Jednak nieprzewidywalność pogody w Polsce może mieć opłakane skutki. Musimy być świadomi, że podczas mrozów, możemy stracić nawet wieloletni okaz naszych starań.

Istnieje kilka rodzajów palm, które są mrozoodporne. Oto niektóre z nich:

  • Szorstkowiec Fortunego (Trachycapus Fortunei) – szczególnie polecana do hodowli w Polsce
  • Palma Igłowa (Rhapidophyllum Hystrix)
  • Palma Sabałowa (Sabal Minor)

Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem, aby palma przetrwała jest zapewnienie jej dogrzewania. Jest to sposób drogi i nie zawsze gwarantuje sukces. Palmy można również osłonić poprzez zbudowanie im osłony bądź domku. Trzeba jednak pamiętać, że roślina musi mieć odpowiednią wentylację.

Dorosłe palmy mają większą odporność na mróz, jednak musimy się liczyć z tym, że musimy na nią przeznaczyć znacznie więcej funduszy. Podłoże musi być dobrze przepuszczalne. Najszybciej rosną palmy, które posadzone są w pełnym słońcu, niemniej jednak są też bardziej narażone na uszkodzenia od wiatru.

Dodaj komentarz