Każde drzewo zaczyna swój żywot od drobnej siewki. Dopiero później przekształcają się w wysokie, bardzo mocne drzewo, które później zachwyca swoją monumentalnością. Niektóre drzewa, np. eukaliptusy, osiągają wysokość 100 m. Drzewa tworzą przy udziale światła, w procesie fotosyntezy, w swoich małych liściach, a także szpilkach w przypadku drzew iglastych, substancje pokarmowe, które są dla nich budulcem dostarczającym energię.
Jeśli mowa o przemianie materii, to drzewa nie różnią się tak bardzo od innych roślin. W zasadzie różni je jedynie gubienie nadziemnych części jesienią. Kiedy nadchodzi zima, drzewa gubią liście. Produktywność wykazują jedynie wiosną i latem, potem nadchodzi okres wegetacyjny i drzewa obumierają, nie wliczając w to gałęzi i bardzo mocnych korzeni.
Najstarsze gatunki drzew w Polsce
- Cis pospolity – w naszym kraju występuje rzadko, a w związku z tym jest pod ochroną.
- Lipa – jest dużo młodsza od cisów i dębów, najstarsza liczy ok. 750 lat.
- Dąb Bolesław – rośnie w z kołobrzeskim lasie (Bagicz k. Ustronia Morskiego) – ma ok. 800 lat.
- Dąb Chrobry – 740 lat (Bory Dolnośląskie k. Piotrowic, woj. dolnośląskie).Do równie długo żyjących drzew zaliczyć można także takie gatunki, jak klon, wiąz, topola oraz modrzew i sosna, limba oraz kasztan.
Drzewa, jako organizmy żywe potrzebują odpowiednich substancji odżywczych i nasłonecznienia, aby mogły odpowiednio funkcjonować. Brak światła i wody, może doprowadzić do obumarcia drzew, choć wydają się mocnymi i wytrzymałymi roślinami, co potwierdza ich okazały wygląd. Tak jak wszystkie istoty żywe, drzewa rosną, odżywiają się, oddychają i rozmnażają. Należy o nie dbać tak samo, jak o inne rośliny, w końcu to one dostarczają nam tlenu.