Jak i gdzie sadzić drzewa owocowe?

Przystępując do sadzenia drzew i krzewów owocowych, należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, tj. szpadel, nożyce, konewkę z wodą itp. Zanim wykopiemy dołek, musimy znaleźć odpowiednie miejsce. Pamiętajmy, że drzewa owocowe lubią ciepło, zwłaszcza morela i brzoskwinia. Promienie słoneczne powodują, że owoce będą doskonale wybarwione, a przez to także smaczne.

Warto zadbać o to, by miejsce wybrane do sadzenia było nie tylko dobrze oświetlone, ale także mało wietrzne i wilgotne. Nie należy jednak przesadzić zbytnio z wilgotnością gleby. Pamiętajmy, że gleba zbyt mocno wchłaniająca wodę może spowodować, że drzewo owocowe będzie bardziej narażone na ewentualne przymrozki.

Jeśli miejsce zostało wybrane, pora na wykopanie odpowiednio dużej i głębokiej dziury. Dołek powinien mieć średnicę ok. 60 cm. Głębokość powinna wynosić także ok. 50-60 cm. Zanim usadzimy w dołku korzenie, dobrze byłoby je najpierw rozplątać (o ile taka potrzeba istnieje) oraz obciąć uschnięte i obumarłe części. Niektórzy przed posadzeniem, dorzucają do dziury nawóz. Jest to bardzo dobry pomysł, ponieważ w ten sposób dostarczamy drzewom cennych składników potrzebnych do ich uprawy.

Na koniec wkładamy drzewko i zasypujemy je glebą. Najlepiej, aby tę czynność wykonywały dwie osoby – jedna trzyma drzewo, a druga przysypuje je glebą, udeptuje, a następnie podlewa dużą ilością wody. Jeśli sadzimy kilka drzew obok siebie, pamiętajmy, że odległość między nimi powinna wynosić przynajmniej 4 m.

Dodaj komentarz