Jak pielęgnować aktinidię, czyli o uprawie kiwi w Polsce

Aktinidia (inaczej mini kiwi) jest odmianą kiwi w postaci pnącza, którą można hodować w Polsce. Roślina ta jest odporna na ciężkie warunki atmosferyczne: wytrzyma nawet w temperaturze -35⁰C. Owoce aktinidii są mniejsze od zwykłego kiwi, a ich skórka jest gładka. Po przekrojeniu wygląda oraz smakuje tak samo. Roślina ta owocuje od sierpnia do października. Może wydać nawet do 20 kilogramów owoców. Jak należy pielęgnować mini kiwi?

Wybór odmiany

Wybierając do hodowli odmianę dwupienną, należy posadzić dwie rośliny obok siebie – jedną męską i jedną żeńską. Jeśli chcemy posadzić więcej roślin, to na jedną męską może przypadać od 5 do 8 żeńskich. Ich odmiany mogą być różne, ale w obrębie jednego gatunku. Powinny również kwitnąć w podobnym czasie. Istnieją też odmiany obupłciowe, które jednak nie są polecane.
Aktinidia ostrolistna kwitnie pod koniec maja i na początku czerwca, natomiast pstrolistna od tygodnia do 2 tygodni wcześniej.

Uprawa mini kiwi

Aktinidie najlepiej rosną w miejscach ciepłych, dobrze oświetlonych i osłoniętych od wiatru. Są wrażliwe na wiosenne przymrozki. Po 3-4 latach od momentu posadzenia, przestają być wrażliwe na mróz. Dobrze rosną przy ścianach ogrzewanych domów.

Gleby

Mini kiwi najlepiej rosną na lekkich, żyznych i wilgotnych glebach. Podłoże powinno mieć kwaśny odczyn – pH w granicach 5-6,5. Należy unikać spulchniania gleby. W czasie uprawy należy dużo podlewać roślinę. Nawożenie powinno się zacząć od 2 roku po posadzeniu.

Przycinanie aktinidii

Jeżeli chcemy, aby owoce aktinidii były dobrej jakości, to należy specjalnie prowadzić i ciąć roślinę. Owocują pędy prowadzone poziomo 2 i 3 letnie. Na dużych plantacjach rośliny sadzone są przy konstrukcjach przypominających linie wysokiego napięcia – drewniana konstrukcja w kształcie litery T i rozciągnięte druty między słupami.

Pierwsze przycięcie rośliny należy przeprowadzić w pierwszym roku po posadzeniu (w styczniu lub w lutym). Wówczas skracamy wierzchołek od 3 do 5 cm powyżej góry podpór. W drugim roku najsilniejsze pędy boczne, które wyrosły z wierzchołka, należy rozprowadzić i podwiązać do drutów. Zimą należy przyciąć boczne pędy tak, aby na każdym zostało około 10 pąków. W sierpniu należy przyciąć wierzchołki pędów bocznych, aby aktinidia licznie zaowocowała. Owoce zbieramy jesienią, a zimą wycina się 30-70% pędów. Jeżeli pędy są zbytnio zagęszczone, to należy je nieco przyciąć.

Pierwsze owoce

Owoce zaczynają się pojawiać najczęściej 4 lata po posadzeniu. Jeżeli zbierzemy niedojrzałe kiwi, to mogą one szybko zmięknąć, kiedy przechowywane będą z owocami, które wytwarzają etylen.
Mini kiwi można jeść bez obierania, gdyż posiadają gładką skórkę.

Dodaj komentarz