Magnolie, czyli drzewa (krzewy) o przepięknych kwiatach

Magnolie to jedne z najpiękniejszych drzew, a także krzewów kwitnących w Polsce. Tereny, na których licznie rosną to takie kraje, jak Ameryka oraz Azja Wschodnia. Ich charakterystycznym elementem są przepiękne kwiaty o niesamowicie pachnącym zapachu. Ze względu na ten fakt często sadzi się je w ogrodach i parkach.

Odmiany magnolii

  • magnolia pośrednia (magnolia soulangeana)
  • magnolia gwiaździsta (magnolia stellata)
  • magnolia purpurowa (magnolia liliiflora)
  • magnolia Siebolda (magnolia sieboldii)
  • magnolia japońska (magnolia kobus)

Uprawa magnolii

Stopień trudności uprawy magnolii zależy od jej gatunku. Najpopularniejsza w Polsce jest magnolia pośrednia, posiadająca kwiaty o barwie biało-różowej. Jej hodowla nie jest skomplikowana, roślina jest odporna na niekorzystne warunki pogodowe, zwłaszcza wiatr, choć lepiej sadzić ją w miejscach zacisznych, ponieważ wówczas można dłużej cieszyć się jej efektywnymi kwiatami. W przypadku magnolii purpurowej uprawa jest bardziej wymagająca. Należy ją systematycznie podlewać, osłaniać od wiatru, a także pilnować, aby nie dostała mrozu. Magnolia purpurowa ma mniej kwiatów, ale również pięknie prezentują się one pod względem wizualnym.

Decydując się na uprawę magnolii warto co jakiś czas wykonywać oprysk przeciwko szkodnikom, takim jak mszyce, myszy oraz korniki. Poza tym, przy podlewaniu drzewa/krzewu nie powinno się oblewać liści magnolii, ponieważ wpływa to negatywnie na jej uprawę. Na liściach mogą zacząć gromadzić się bakterie, a nawet grzyby.

Ciekawostki

Magnolia posiada swoje symboliczne znaczenie w kulturze Korei Północnej. Tam kwiat magnolii uznawany jest za państwowy kwiat Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Z kolei w Chinach magnolia symbolizuje szczerość oraz czystość.

Dodaj komentarz