Nawożenie drzew owocowych

Nawożenie drzew owocowych wymaga nie tylko zakupu odpowiedniego nawozu, ale także posiadania wiedzy na temat tego, jak i kiedy nawozić. Wbrew pozorom to bardzo ważna czynność, która później przekłada się na całą hodowlę, zwłaszcza na wydawane owoce. Istnieje wiele rodzajów nawozów, które dostosowane są do gatunku drzewa, jego wieku i miejsca, na którym zostało posadzone.

Wyróżnia się następujące rodzaje nawozów:

  • nawozy naturalne, tj. obornik, kompost, gnojówka.
  • nawozy mineralne
  • nawozy w płynie
  • nawozy w granulkach

Zacznijmy od młodych drzewek, które dopiero zostały posadzone. W ich przypadku nawożenie jest zbędne, ponieważ system korzeniowy nie zdążył się jeszcze oswoić do nowego środowiska. Wystarczy im jedynie nawadnianie. Tak ronimy przez rok. dopiero po tym czasie możemy wzmacniać roślinę nawozami. Do tej czynności przystępujemy wiosną lub jesienią.

Stare drzewa wystarczy nawozić raz na trzy lata nawozem naturalnym, natomiast nawozami mineralnymi, które mają w składzie azot, magnez czy też wapń, można nawozić każdego roku. Nawozy mineralne wzmacniają glebę, a tym samym system korzeniowy. Wzmacniają także ich odporność na różnego rodzaju choroby.

Najlepszym nawozem dla drzew i krzewów owocowych jest kompost. Wystarczy wymieszać go z nawozem i rozrzucić wokół drzewa lub krzewu.

Jest to podstawowa wiedza, jaką powinien posiadać każdy sadownik, aby później cieszyć się obfitymi plonami.

Dodaj komentarz