Palikowanie drzew – co to takiego?

Palikowanie drzew, jak sama nazwa podpowiada, ma na celu podtrzymanie młodego, wiotkiego jeszcze drzewka, które dopiero zostało posadzone. W tym celu stosuje się paliki, czyli cienką tyczkę wsadzaną do gruntu. Z pozoru palikowanie może wydawać się mało znaczącym zajęciem, choć tak naprawdę czynność ta jest bardzo istotna, by drzewo rosło prosto i miało dobrze rozwinięte korzenie.

Po co palik? Palik ma chronić młode drzewko przed wiatrem, a więc przed ewentualnym złamaniem oraz innymi uszkodzeniami, które mogą zrobić zwierzęta, a także ludzie.

Jak palikować drzewko?

Przede wszystkim zwracamy uwagę na to, jak wysokie jest drzewko. Wtedy dobieramy palik o właściwej wysokości. Jeśli drzewko jest bardzo wysokie, do palikowania można użyć dwóch, a nawet trzech palików. Kolejna rzecz to wbicie palika na określoną głębokość, najczęściej wynosi ona 50 cm. Podczas wbijania należy uważać, aby palik nie przebił korzenia.

Co zrobić, gdy palik nie trzyma dobrze drzewka?

W takiej sytuacji można drzewko przywiązać do palika sznurkiem lub specjalną taśmą, którą można zakupić w każdym sklepie ogrodniczym. Jeśli decydujemy się na sznurek, nie przywiązujmy nim rośliny do palika zbyt mocno, aby nie uszkodzić pnia drzewa.

Stosując się do wyżej skazanych zasad palikowania, możemy być pewni, że drzewko wyrośnie na okazałe drzewo, które będzie nie tylko pięknie wyglądało, ale także

Dodaj komentarz