Uprawa cytrusów w domu

Niektóre rośliny są bardzo chętnie uprawiane domu. Do takich drzewek owocowych zaliczamy cytrusy. Do uprawy doniczkowej najlepiej nadają się miniaturowe formy. Jeżeli zapewnimy roślinom odpowiednie warunki, to nasze drzewka mogą zostać przyozdobione przez pomarańczowe i żółte owoce. Przygotowaliśmy zestaw porad, jak powinna wyglądać hodowla cytrusów w domu, w doniczce.

Wszystkie cytrusy do uprawy w domu mają podobne wymagania dotyczące ich hodowli. Mają pięciopłatkowe białe lub różowe kwiaty, a ich liście są ciemnozielone i błyszczące. Odmiany do hodowli doniczkowej osiągają wysokość 2,5 metra.

Rośliny cytrusowe potrzebują dużo światła dziennego, które odgrywa istotną rolę w czasie spoczynku roślin. W tym okresie cytrusy powinny być umiejscowione po zachodniej lub południowej stronie. Jeżeli w okresie letnim chcielibyśmy przenieść nasze rośliny na balkon lub do ogrodu, to musimy je stopniowo przystosowywać do coraz większej ilości promieni słonecznych. Należy również uważać na zbyt intensywne słońce, gdyż może dojść do poparzenia liści, co skutkuje ich utratą.

Zimą temperatura powinna wynosić 5 – 12⁰ C, a wilgotność powinna być wysoka, gdyż o tej porze roku, na cytrusy, źle wpływa gorące i suche powietrze. W tym okresie należy również ograniczyć podlewanie do tego stopnia, aby nie zaschła bryła korzeniowa. Liście cytrusów powinny jednak być często zraszane.

W czasie wzrostu rośliny należy ją obficie i często podlewać, ale nie można doprowadzić do tego, aby stała w wodzie. Należy też pamiętać, że drzewka cytrusowe do uprawy w domu nie lubią przeciągów. Nawożenie roślin zalecane jest od marca do września. Po tym okresie należy przyciąć pędy drzewek cytrusowych, dzięki czemu zaczną się one lepiej krzewić. W ten sposób zapewnimy drzewkom ładny wygląd.

Najczęściej uprawianymi drzewkami cytrusowymi są: cytryna, limonka, pomarańcza, mandarynka, kalamodyna oraz grejpfrut.

Dodaj komentarz