W jakim celu przycina się drzewa i krzewy owocowe?

Drzewa i krzewy owocowe to nie tylko „darczyńcy” smacznych owoców, ale także elementy dekoracyjne większości działek. Z tego względu drzewa i krzewy owocowe pełnią także funkcje estetyczne. Na jesień wykonywane są przez hodowców różne pracę pielęgnacyjne, w tym także przycinanie gałęzi krzewów i drzew owocowych. W jakim celu wykonuje się tę czynność?Można wyróżnić kilka powodów, przycinania roślin na zimę. Obcinając gałęzie drzew możemy nie tylko uformować ich kształt, który ułatwi nam zbiór owoców latem, ale także rozluźnić koronę drzewa w taki sposób, by słońce dochodziło do każdego pąka, w związku z czym zbiory owoców będą większe.

Część gałęzi usuwana jest z powodów sanitarnych. Chore gałęzie, na których osadziła się charakterystyczny kolor i maź lub które są suche, należy obciąć, aby nie stwarzały zagrożenia i aby nie zarażały innych gałęzi. Czasami wystarczy natrysk, aby przywrócić gałęziom zdrowy wygląd, choć nie zdarza się to często. Kiedy choroba wda się w drzewo, ciężko ją usunąć.

Przycinanie drzew i krzewów owocowych jest koniecznie także dlatego, by owoce miały odpowiednio duży rozmiar i kolor. Na to bardzo wrażliwe są takie owoce, jak: jabłka, śliwki oraz gruszki.

Co ciekawe, przycinanie drzew, podobnie jak ścinanie włosów, odmładza. Kiedy drzewo czy też krzew straci gałąź, to tym samym zyska nowe pędy. Dzięki temu rośliny są bardziej produktywne i tym samym opóźnia się ich proces starzenia.

Dodaj komentarz