Wiosenne nawożenie drzew owocowych

Nawożenie drzew owocowych to bardzo ważna czynność, zwłaszcza w okresie wiosennym, kiedy rośliny zaczynają przygotowywać się do kwitnienia. Jeśli zadbamy o odpowiedni nawóz, będziemy cieszyć się dużym urodzajem latem i jesienią.

Do wyboru mamy nawozy mineralne (bogate w makro- i mikroelementy) oraz organiczne (obornik, kompost itp.).

Mineralne nawożenie drzew owocowych

Jeśli decydujemy się na nawożenie mineralne, pamiętajmy, aby tego typu nawóz był bogaty przede wszystkim w azot, fosfor oraz potas. Dobrze by było, gdyby zawierał także mikroelementy, takiej jak magnezy czy żelazo. Nawozów nie musimy przygotowywać samodzielnie, możemy kupić tzw. „gotowce” w każdym sklepie ogrodniczym, a nawet w supermarkecie.

 

Nawożenie naturalne (organiczne)

Mogą przybrać różną formę. Najpopularniejszy jest jednak obornik oraz kompost. Obornik jest bogaty we wszystkie potrzebne składniki. Doskonały jest obornik kurzy. Posiada on ogromne ilości azotu, ale także inne związki mineralne.

Mniej znany, choć równie skuteczny, jest torf. Dostarcza on glebie próchnicy, co znacznie wpływa na jej rozluźnienie, a tym samym powoduję większą zdolność pochłaniania wody.

 

Nawozy organiczne wystarczy nawozić raz na dwa, trzy lata. Natomiast nawozy mineralne dobrze by było stosować przynajmniej raz w roku.

 

Dodaj komentarz